Darabokra törik-e a közel-keleti kirakós?

Roppant bonyolult geopolitikai következményei vannak a hónapok óta tartó véres szíriai eseményeknek. A térség hatalmai egyelőre óvatosak.

Kovács András
2012. 10. 13. 18:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az „arab tavasz” nyomán elindult tiltakozási hullám 2011 márciusában legfontosabb láncszeméhez, Szíriához érkezett. A másfél éve tartó, mind súlyosabb emberi és anyagi áldozatokkal járó, külső hatalmi tényezők által is gerjesztett összetűzések tétje nemcsak a geostratégiailag fontos helyen fekvő ország, hanem a regionális hatalmi status quo jövője, amelynek térségbeli aspektusait a Stratégiai Védelmi Kutatóközpont (SVKK) járta körül legfrissebb elemzésében.


Csiki Tamás és Gazdik Gyula közös tanulmányukban úgy vélekedtek, hogy a szíriai fegyveres konfliktus többek között következő kockázatokat rejti magában Törökország számára: a korábban javuló és relatív stabil politikai kapcsolat felbomlása a szír vezetéssel, az instabilitás és a bizonytalan politikai átmenet kedvezőtlen gazdasági hatásai. A szír–török határ felé áramló, azon átkelő menekültek humanitárius ellátása, szükség esetén védelme, demokratizálódási törekvések felélénkülése a törökországi kurdok körében, valamint Szíria kapcsán a relatíve kedvező török–iráni kapcsolatok romlása.



Nem fognak támadni

Az elemzők rámutattak arra, hogy 2012 tavaszától Isztambul egyértelműen állást foglalt az Aszad-rezsim ellenében, vendégül látva a Szíria barátai csoport második ülését április 1-jén, illetve nyíltan együttműködött azzal az országcsoporttal amely közvetlenül anyagi eszközökkel és fegyverekkel segíti a felkelő erőket. A török–szír kapcsolat első mélypontját egy török kétüléses F–4 Phantom repülőgép június 22-ei lelövése jelentette, majd tovább fokozódott a feszültség, amikor Szíriából kilőtt tüzérségi lövedékek csapódtak be a határ menti Akcakale török város külterületén, öt civil török lakos halálát okozva.


A török parlament ezt követően felhatalmazást adott arra, hogy az ország szuverenitásának védelme és a lakosság biztonságának garantálása érdekében a haderő akár határon átnyúló műveleteket is végrehajthasson, ami jelentősen megnövelte a válság eszkalációjával kapcsolatos nemzetközi félelmeket – olvasható a tanulmányban. Mindezek ellenére nem várható, hogy a török szárazföldi haderők belevágnak egy roppant kétséges kimenetelű katonai akcióba, és minden lépését előre egyezteti a nagyhatalmakkal – tették hozzá.



Az integritás maradjon meg

Annak érdekében, hogy Isztambul el tudja kerülni a szíriai válság terjedését és eszkalációját, a szerzők szerint öt prioritást kell szem előtt tartania: meg kell akadályozni, hogy külső szereplők (így a Kurd Munkáspárt) használják ki a Szíriában (különösen a határtérségben) kialakuló hatalmi vákuumot, meg kell akadályozni, hogy szélsőségesek (így az al-Káida) kezébe kerüljenek a szír kormányerők fegyverei (különösen a vegyi fegyverek), el kell kerülni a határtérségben időről időre megjelenő incidensek kapcsán a konfliktus kiszélesedését és a török reguláris erők beavatkozását (bármilyen korlátozott céllal).


Ezenkívül még a konfliktusos szakaszban úgy kell előkészíteni a későbbi hatalomátadást, hogy fennmaradjon Szíria területi integritása (a kurdokat is „rá kell venni” – engedményekkel, jogokkal és nem további fegyveres harcot generáló katonai erővel – a részvételre), humanitárius segítséget (szükség esetén védelmet) kell biztosítani a menekülteknek, elősegítve mihamarabbi hazatérésüket, amire Törökország korlátozott befogadóképességére tekintettel egyre inkább szír területen kell sort keríteni – állapították meg az SVKK szakértői.



Status quót szeretnének

Irán és Szíria kapcsolatáról a kutatók úgy vélekedtek, hogy Teherán ellenzi e régióban, de különösen Szíriában a politikai változásokat, mivel azok gyengítik Irán stratégiai mélységét. Éppen ezért nem változtat a Szíriával kapcsolatos irányvonalán, ragaszkodik a status quóhoz, még akkor is, ha ezzel a politikai izolációt kockáztatja. Teherán formálódó új megközelítéséről sokat elárult az az írás, amely egy neves szakértő, Kayhan Barzegar tollából szeptember elsején látott napvilágot.


A teheráni Közel-keleti Stratégiai Tanulmányok Intézetének igazgatója aláhúzta, hogy Irán a konfliktust főképp a hatalmi viszonyok kontextusában szemléli. Fontosnak tartja a regionális erőegyensúly megőrzését, hogy ezzel is korlátozza az Egyesült Államok és Izrael részéről jelentkező veszélyeket. Figyelmeztetett arra, hogy a szíriai válság nem oldható meg oly módon, hogy a szemben álló felek maximalista álláspontot képviselnek.

Iráni optika

Csiki és Gazdik szerint az arab tavasz felkészületlenül érte az izraeli politikai vezetést, később azonban a kormányzati tényezők értékelései is markánsabbá váltak. Erre a legjobb példa, hogy Ehud Barak védelmi miniszter úgy nyilatkozott, „amiről úgy gondoltuk, hogy arab tavasz, az egyre inkább zöld iszlám télként tárul fel előttünk.” A szíriai konfliktus kezdetén izraeli elemzők nem zárták ki annak lehetőségét, hogy belső puccs vet véget Aszad hatalmának, mások az ország teljes szétesését sem zárták ki – szerepel az elemzésben.

Jonathan Spyer és más izraeli szakértők hangsúlyozzák, hogy Izraelnek nincs módja arra, hogy a szíriai átalakulás végkimenetelét befolyásolja. Az események nyomon követésére szorítkozhatnak, miközben erősítik az északi határ biztonságát. Az izraeli szakértői értékelések egy jelentős része az Iránnal való konfliktus optikáján keresztül tekint a szomszédos országban zajló eseményekre – állapítja meg a két kutató. A jelenlegi nagy horderejű átalakulás miatt a közel-keleti rendezési folyamathoz kapcsolódó kérdések, úgy tűnik, hosszabb időre kikerültek a vizsgálódás fókuszából – tették hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.