Elmaradt a baloldali cunami

Csehországban és Litvániában is elmaradt a baloldali cunami a hétvégi választásokon, úgy tűnik nincsenek releváns válaszaik a társadalmi problémákra.

Kovács András
2012. 10. 15. 14:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hétvégi közép- és délkelet európai választásokat követően sokan elsöprő baloldali fölényről és súlyos jobboldali vereségekről beszélnek. Az eredmények értékelése ennél átfogóbb elemzést igényel, ezért először nézzük a csehországi fejleményeket.

A közép-európai országban regionális és részleges szenátusi választásokat tartottak a jobbközép kormányzati ciklus közepén. A választók közel kétharmada otthon maradt, ezért a biztos támogatottsággal rendelkező alakulatok áttörése egyáltalán nem volt meglepetés.

A szavazatok 23,58 százalékát a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) szerezte meg, míg a második helyre a szélsőbaloldali a Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja (KCSM) futott be 20,43 százalékkal. A kommunisták ezzel az 1993-as függetlenné válás óta a legjobb eredményüket érték el. A kormányzó Polgári Demokrata Párt (ODS) 12,28, a TOP 09 6,63, és a szintén jobbközép kereszténydemokraták 5,82 százalékot értek el. Együttesen a jobbközép erők 24,73 százalékot értek el, amivel megelőzték a győztes szociáldemokratákat is, így súlyos vereségről beszélni mindenképpen túlzás.

Nincs meglepetés

Csehországban a 2010-ben összeállt jobbközép koalíciónak a gazdasági válság mellett a magas költségvetési hiánnyal kellett szembenéznie. A Petr Necas vezette kormány hozzá is kezdett a kiadások lefaragásához, hogy sikerüljön elérnie a háromszázalékos költségvetési hiányt, ami együtt járt az egészségügy és a nyugdíjrendszer átalakításával. A problémákat csak tetőzte, hogy idén recesszióba fordult a cseh gazdaság is, így a kormány népszerűségvesztése egyáltalán nem számít meglepetésnek.


Ilyen események tükrében a mostani szereplés még jónak is számít, amit alátámasztanak a cseh sajtóvélemények is. A Hospodárské Noviny című gazdasági és politikai napilap szerint a választások számos példát szolgáltattak arra, hogy a választók már nem hagyják „etetni magukat a politikai demagógiával”, különösen azoknak a politikusoknak nem hisznek, akiknek a különféle maffiákhoz fűződő kapcsolatai már rég ismertek. A Lidové Noviny című konzervatív lap úgy látja, hogy a korrupciós botrányok mindkét nagy pártnak kárt okoztak.

Elkergetésben bíztak

Ha a mostani időszakot túléli a cseh jobbközép kormány, akkor 2014-ig még sokat lehet javítani a megítélésükön. A baloldal jelentős megerősödésről nem beszélhetünk a választásokat követően, ráadásul a kommunisták előretörése még jobban megosztja a táborukat, és a jelenlegi gazdasági körülmények között az általuk tett demagóg ígéreteket biztosan nem lehet megvalósítani komoly katasztrófa nélkül.


Litvánia kapcsán szintén a jobboldali erők vereségéről és a baloldal felemelkedéséről cikkeznek. A képlet a balti államban hasonló, mint a cseh esetben csak a kiigazítás lényegesen nagyobb mértékű volt. A jobbközép kormány az IMF-hitel nélkül képes volt a közel 15 százalékos gazdasági visszaesés közepette kiegyensúlyozni a költségvetést, és már a 2014-es euróbevezetésre készültek. Az általános vélemény a voksolás előtt az volt, hogy a litvánok többsége a kormány elkergetésére fog voksolni.


Nincs baloldali recept

A nem hivatalos eredmény szerint a két baloldali alakulat együttesen 38,71 százalékot ért el, míg a velük szemben állók 44,21 százalékot összesítettek. A litván választási rendszer kétfordulós és az egyéni kerületekben a verseny csak két múlva fog eldőlni. A baloldalnak lényegesen kisebb tartalékai vannak, így még az sem tűnik lehetetlennek, hogy nem lesznek képesek kormányt alakítani.


A balti államban, hasonlóan Lettországhoz, ahol a súlyos megszorításokat követően tudott közel kétharmaddal győzni a jobbközép koalíció, úgy tűnik nem díjazzák a baloldal által tett könnyed, de költségvetési szempontból teljesíthetetlen ígéreteket. Az általános gazdasági lassulás és kiigazítások mellett természetesen csökken a kormányok támogatottsága, de általános jelenség, hogy a baloldal nem tud olyan receptet nyújtani a széles lakosság számára, ami akár sima választási győzelemhez segítené őket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.