Fel akarta robbantani a Fed New York-i épületét

Fel akarta robbantani a New York-i regionális szövetségi bank (Federal Reserve Bank) New York-i épületét egy bangladesi férfi.

PR
2012. 10. 17. 20:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 21 éves Kazi Mohammed Rezvanul Ahszan Nafiszt szerda reggel tartóztatták le, miután az épületnél leparkolt egy mikrobuszt, amelyről a fiatalember azt hitte, bő 450 kilogramm robbanóanyagot rejt. A merényletkísérlet azonban nem jelentett valós veszélyt, mert a merényletre készülő férfi „tettestársai” valójában fedett FBI-ügynökök voltak, és a „pokolgép” sem volt üzemképes.

A merényletet a szövetségi és a New York-i rendőrök közösen akadályozták meg. A Loretta Lynch szövetségi ügyész által kiadott közlemény szerint Nafisz idén januárban érkezett az Egyesült Államokba azzal a céllal, hogy az ország területén merényletet kövessen el. A kiszemelt célpontok között szerepelt a Federal Reserve Bank mellett egy meg nem nevezett, magas rangú kormányzati tisztségviselő és a New York-i tőzsde épülete is.

A Federal Reserve Bank mellett hagyta a mikrobuszt

Nafisz, miután a bank mellett hagyta a mikrobuszt, amelyben összekapcsolta egy „detonátorral” a 20 zsákba szétosztott „robbanóanyagot”, egy közeli szállodába ment, ahol rögzített egy videoüzenetet. „Nem állunk meg, amíg nem győzünk vagy mártírokká nem válunk” – hangoztatta a hivatalos tájékoztatás szerint Nafisz, aki a felvételen eltakarta az arcát, sötét napszemüveget viselt, és a hangját is elváltoztatta.

A férfi ezután egy mobiltelefon segítségével megpróbálta felrobbantani a „pokolgépet”, ekkor fogták el. Az akcióról Jay Carney fehér házi szóvivő szerint Barack Obama elnököt is tájékoztatták. A szövetségi hatóságok azzal vádolják a letartóztatott bangladesit, hogy tömegpusztító fegyvert szándékozott bevetni és hogy anyagi támogatásban akarta részesíteni az al-Kaida terrorszervezetet. A férfi előzetes meghallgatáson már szerdán megjelent egy brooklyni szövetségi bíróság előtt.

B-terv is volt

Nafisz az FBI embereinek elmondta, hogy dzsihádista világnézetének kialakulásában döntő szerepe volt annak az amerikai állampolgárságú imámnak, Anwar al-Awlakinak, aki csatlakozott az Arab-félszigeten aktív al-Kaidához, és akivel tavaly egy amerikai dróncsapás végzett Jemenben. A bangladesi, aki egy Missouri állambeli főiskola hallgatója volt, készített egy B-tervet is, amely szerint öngyilkos merényletet követett volna el, ha a robbantásos terve lelepleződik.

A szerdai tájékoztatásból nem derült ki, hogy Nafisz kapcsolatban állt-e az al-Kaidával. Saját bevallása szerint a merényletet, amelynek tervével kapcsolatban még sok a homályos részlet, maga találta ki. Az amerikai központi bank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) rendszerébe tartozó New York-i bank épülete mindössze néhány sarokra található az újjáépülő Világkereskedelmi Központtól (WTC), amelynek ikertornyait a 2001. szeptember 11-i terrortámadás rombolta le.

Ray Kelly rendőrfőnök szerdai közleménye szerint 2001 óta az al-Kaida és a terrorszervezet szimpatizánsainak mintegy 15 merényletkísérletét hiúsították meg, amelyek New York olyan nevezetességei ellen irányultak, mint a Brooklyn híd, a tőzsde és a Citicorp Center.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.