2010-ig a választási törvények tiltották a cégek politikai szerepvállalását, a hírhedt Citizens United-döntés azonban ezt a korlátozást is eltörölte – a vállalatok vezetői immár nyugodtan hangoztathatják politikai nézeteiket alkalmazottaik előtt is. A szakszervezetek évtizedek óta harcosan demokratapártiak, a republikánusok szerint így most kiegyenlítődött a küzdőtér. Mitt Romney még júniusban konferenciabeszélgetésen hívta fel az őt támogató vállalkozók figyelmét a változásra, a választások közeledtével pedig számos főnök élt is a lehetőséggel.
Nem javított érdemben Barack Obama támogatottságán az, hogy megnyerte a második és a harmadik televíziós vitát, sőt megszilárdulni vagy tovább erősödni látszanak Mitt Romney pozíciói – derült ki a szerdán publikált közvélemény-kutatási adatokból.
Moszkva is érdeklődéssel figyeli az amerikai elnökválasztás alakulását. S hiába tartozik egy pártcsaládba az orosz hatalmi párt, az Egységes Oroszország a republikánusokkal, Moszkva egyértelműen Barack Obamáért szorít.
David A. Siegel, a 7 ezer főt foglalkoztató Westgate Resorts tulajdonosa levélben magyarázta el alkalmazottainak, ha ismét Obama nyer, az magasabb adókhoz fog vezetni, ami pedig veszélybe sodorhatja a vállalat jövőjét. „A gazdaság helyzete nem veszélyezteti az ön munkáját, Obama újraválasztása azonban igen. Ha az elnök terveinek megfelelően új adókat vet ki rám, kénytelen leszek leépíteni a vállalatot” – írja Siegel. Dave Robertson, a Koch Industries elnöke még segítőkészebbnek mutatkozott a mamutkonszern egyik alvállalatánál dolgozóknak küldött tájékoztatóban. Az Obama-kormány hibái mellett egy cédulán azok a jelöltek is szerepeltek, akiket a milliárdos Koch-testvérek támogatnak, első helyen Mitt Romney-val.
A munkahelyi propaganda teljesen törvényes, amíg nem válik fenyegetővé, az érintett vezetők szerint pedig a levelek csak segítenek megtalálni a helyes utat a munkahelyükért aggódó dolgozóknak. „Egyáltalán nem próbálok nyomást gyakorolni a munkásaimra. Erre egyébként sincs lehetőségem, hiszen nem mehetek be velük a szavazóhelyiségbe” – fogalmazott Siegel. „Mi csak adatokat közlünk, a döntést mindenkinek magának kell meghoznia” – közölte a Koch Industries sajtóosztálya. Egyes alkalmazottak azonban nem örülnek a főnöki tanácsnak. „Rossz szájízt hagyott maga után a levél – magyarázza Travis McKinney, a Koch Industries egyik alkalmazottja. – Hogy vegyem fel az obamás kitűzőmet, mikor tudom, hogy a főnökeim republikánusok?”
(The New York Times, nytimes.com)