Kiderült ez szerdán is, amikor a duma külügyi bizottságának elnöke a politológusokat, elemzőket, újságírókat tömörítő Valdaj Klub tagjaival találkozott. Alekszej Puskov egy pillanatig sem tagadta, hogy Obama győzelmében reménykedik. Mindez érthető is, hiszen Mitt Romney a kampány során is nemegyszer beszélt meglehetősen durván és ellenségesen Oroszországról. Puskov szerint a republikánus jelölt retorikája erősen emlékeztet George W. Bushéra és a hidegháború időszakára. Csakhogy Oroszország nem a Szovjetunió, emlékeztetett a képviselő is, szerinte ennek ellenére sem lehet a két ország kapcsolatát rossznak nevezni. Ellentétek, érdekütközések ugyan vannak, összességében azonban a viszony pozitívan alakul. Ennek példájaként említette a külpolitikai elemzőből lett képviselő a három évre szóló vízum kölcsönös bevezetését. Ugyan az Obama által elindított „reset” mára teljesen kiürült, az teljesen érthető, ha Moszkvának inkább megfelelne a jelenlegi elnök.
Beszámolóink a Valdaj Klub üléseiről:
• Elhúzódik az eurózóna válsága
• Szabadul-e Oroszország az olaj fogságából?
Általában véve Oroszország és a Nyugat viszonyáról a külügyi bizottság elnöke elmondta, a fő problémát abban látja, hogy a Nyugat húsz évvel a Szovjetunió szétesése után sem tudott változtatni az ideológiai alapú kioktató magatartásán. „Értsék már meg, hogy Oroszország már rég nem olyan, mint 1991-ben! – fogalmazott. Erre persze az MNO-nak Jeffrey Mankoff amerikai külpolitikai elemző is csendesen megjegyezte, hogy belpolitikai pozícióit erősítendő, az orosz elit is rá-rájátszik az Amerika-ellenességre. A politikus arra is felhívta a figyelmet, hogy nem lehet minden országra ugyanazt az angolszász típusú demokráciamodellt rákényszeríteni. Emlékeztetett arra, hogy minden nép maga választja meg, milyen politikai berendezkedést akar magának, s miután az Egyesült Államok már megégette magát az iráni forradalomban, most aggodalommal figyeli az „arab tavasz” fejleményeit.
Puskov a Pussy Riot körüli felfokozott hangulatot felhozva példaként kikelt az európai liberalizmus ellen is, s általában véve is aggasztónak nevezte az EU helyzetét. Aláhúzta ugyanakkor, hogy Európa természetes partnere Oroszországnak, amely keleten inkább csak gazdasági kapcsolatokat keres. A bizottsági elnök kitért a NATO-ra is, Oroszország szempontjából elfogadhatatlannak nevezve Ukrajna és Grúzia belépését.