Barack Obama amerikai elnök katasztrófa sújtotta területté nyilvánította kedden New York állam egy részét. Közben a Sandy hurrikán által felkorbácsolt tengervíz áttört egy gátat a szomszédos New Jersey államban. A katasztrófa sújtotta területté nyilvánított Bronx, Kings, Nassau, New York, Richmond, Suffolk és Queens megye lakosai szövetségi támogatást kaphatnak. New Jersey-ben a gátat áttörő víz 1,2-1,5 méter magasan elöntötte Moonachie, Little Ferry és Carlstadt városokat.
Több mint 5700 járatot töröltek kedden, ezzel 15 500-ra növekedett a járattörlések száma. A Sandy ebben is lekörözte az Irén hurrikánt: 2011 augusztusában „csak” 14 000 gép ragadt a reptereken – írja a The New York Times. 16 államban közel 11 000 ember töltötte az éjszakát a Vöröskereszt 258 menhelyén – számol be róla a CNN.
Pusztító tűz New Yorkban
Az ABC legújabb tudósítása szerint már 80-100 lakást érint a New York Breezy Point nevű részén pusztító tűz, ami kedd kora reggel keletkezett. Az esethez közel 200 tűzoltót mozgósítottak. A városi tűzoltóság szóvivője szerint a terület „talán a leginkább elárasztott részén van a városnak, így vannak komplikációk”.
Magyarok nincsenek veszélyben
Eddig egyetlen segélyhívás sem érkezett a New York-i magyar főkonzulátusra, inkább tanácsokat kértek – mondta el a Hír TV-nek Dán Károly főkonzul. Hozzátette: magyarok nem ragadtak a reptereken sem, hiszen azokat kiürítették a hatóságok.
Mint Dán Károly elmondta, a hatóságok jól felkészültek, így a lehető legtöbben időben elhagyták a vörös és a sárga zónákat. A kitelepítettek tornatermekbe, egyetemi aulákba, vagy szállodákba költöztek. A főkonzul arra figyelmeztetett, hogy bár az élet nagyjából 2-3 nap alatt visszaállhat New Yorkban a régi kerékvágásba, de ilyet még nem élt át a város. A teljes helyreállítás hosszabb időt vehet majd igénybe – tette hozzá.
Leállt több médium
Több prominens amerikai hírportál leállt, miután a Sandy elárasztotta a New York-i internetszerverek egy részét. Nem üzemel egyebek között a Huffington Post és a Gawker – olvasható a BBC-n. A CNN hírcsatorna oldala rövidebb ideig volt elérhetetlen.
Virginiában havazik is
Virginiában havazás is súlyosbítja a hurrikán miatt kialakult helyzetet. Maryland nyugati részén a jeges utak is nehezítik a közlekedést.
Pennsylvania túl van rajta?
A vihar központja helyi idő szerint kedd hajnali 5-kor haladt túl Pennsylvania déli részén – tudatta a Nemzetközi Hurrikán Központ. Ugyanakkor továbbra is viharos erejű szélre kell számítani ezen a területen is. A vihar Pennsylvanián keresztül nyugatra halad, majd kedd este észak fele fordul, New York nyugati részének irányába. Bár a víz szintje a part mentén egyre alacsonyabb, még így is több egyébként száraz terület van víz alatt – számol be róla a BBC.
Gond a vízellátással Connecticutban
Connecticutban a vízellátásban is gondokat okoz a vihar – írja az ABC. A Sandyvel érkező tengervíz a szennyvizet is bemosta a csatornahálózatba.
Rengetegen áram nélkül
Az AP információi szerint hét államban legalább 16 ember halt meg a viharban kedd reggelig, de a Karib-térséggel együtt már 84-re emelkedett az áldozatok száma.Több mint 7,5 millió ember maradt áram nélkül. New Yorkban legalább öt ember halálát okozták kidőlt fák. Egy 11 és egy 13 éves fiút is a házukra zuhanó fa ölt meg, csakúgy mint egy 30 éves férfit. Egy férfi és egy nő pedig az autójukban vesztette életét.
A legpusztítóbb katasztrófa
A Bounty másolatának elsüllyedése után megtalálták a személyzet egyik tagjának holttestét, egy társát még keresik. Korábban már több mint hatvanan vesztették életüket a karibi szigetvilágban a Sandy miatt.
Helyi beszámolók szerint a vihar a New York-i metróhálózat 108 éves történetének legpusztítóbb katasztrófája. A New York-iakat sosem látott látvány fogadja. „Kinéztünk az ablakon és egy folyó folyik át Manhattan közepén” – kommentálta az eseményeket egy 30 éve a városban élő férfi.
A konzuli szolgálat már hétfőn figyelmeztetett a várható veszélyekre – mondta kedd délben a Hír TV-nek Kaleta Gábor, a Külügyminisztérium szóvivője. Hozzátette: minden Amerikában tartózkodó magyart arra kérnek, hogy kövessék a hatóságok utasításait és tájékozódjanak a várható időjárásról.
Nem tudni, hogy kértek-e segítséget
Továbbá, akiknek segítségre van szükségük, vegyék föl a kapcsolatot a New York-i főkonzulátussal, vagy a washingtoni nagykövetséggel. Kaleta Gábor hozzátette: egyelőre nem tud arról; hogy kértek-e már segítséget, arra azonban felhívta a figyelmet, hogy csak az ügyeleti számon érhetők el.
Közben a veszélyesen megemelkedett vízszint miatt riasztást rendeltek el a New Jersey államban található Oyster Creek atomerőműben. A vízszint majdnem két méterrel meghaladja a normális szintet, és ha tovább emelkedik, komoly gondokat okozhat. A hatóságok közlése szerint baleset nem történt, az erőművet ugyanis már korábban leállították. Az Oyster Creek-i atomerőmű 1969 óta üzemel. A Sandyre „készülve” a hatóságok több mint egy tucat erőművet ellenőriztek. Hivatalos közlés szerint valamennyi biztonsági helyzetét kielégítőnek találták.
Már több reaktort is leállítottak
A New Jersey szövetségi államban lévő Hancocks Bridge településen, a Delaware folyó partján lévő atomerőmű reaktorát leállították, mert hat vízszivattyújából négy felmondta a szolgálatot – közölte az atomerőművet működtető társaság (PSEG). Az atomerőmű helyzete stabil, nem fenyegeti veszély a környezetet és a lakosságot.
A Sandy miatt az érintett területeken, amelyek lakossága elérheti az 50-60 milliót, leállították a légi, a vasúti és a helyi tömegközlekedést. A vihar megzavarta az amerikai választási kampányt, az elnökjelöltek lemondták hétfői és keddi szerepléseiket. Legkevesebb ötmillió ember maradt áram nélkül. A New York-i tőzsde a keddi napon sem nyit ki.
Atlantic City nagy része víz alá került, körülbelül 30 ezer lakost kellett kitelepíteni, ott is hatalmas pusztítást végzett a vihar. A CNN információi szerint a kaszinóváros parti sétánya lényegében megsemmisült.
Az esti órákban érkezett
A Sandy helyi idő szerint hétfő este Atlantic Citytől 10 kilométerre délnyugatra ért partot, a széllökések sebessége elérte a 129 kilométer per órát. A Nemzeti Hurrikánközpont helyi idő szerint hétfő este a Sandy hurrikánt poszttrópusi ciklonná minősítette át. Hétfő estére a vihar előszele miatt, amely a szárazföldre több tucat kilométernyire behatolva megrongálta az elektromos hálózatot, több millió ember maradt áram nélkül. Több part menti település részben vagy egészben víz alá került.
A New York-i helyzet
Egyedül New Yorkban közel 400 ezer embernek kellett elhagynia házát vagy lakását, különösen a mélyebben fekvő területeken. A New York-i metróhálózat üzemeltetője közölte, hogy a metropolisban hét metróalagutat öntött el a hurrikán által felkorbácsolt tengervíz. A társaság szerint ilyen méretű katasztrófa soha nem volt még a New York-i metró 108 éves fennállása óta. New Yorkban a szél megrongált egy 90 szintes házat építő darut, egy többemeletes épület pedig részben összeomlott. Több helyen maguk a szolgáltatók kapcsolták le az elektromos áramot. A városban el kell költöztetni egy kórházi intenzív osztály több mint 200 betegét – köztük 20 csecsemőt –, mert az intézmény tartalék áramforrása meghibásodott.