Már Bolíviában is kegyelmet kérnek

Három és fél év után a múlt héten hallgatta meg először a bíróság Bolíviában Tóásó Elődöt. A per hétfőn folytatódik.

KG
2012. 10. 26. 2:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha nem az én életemre menne ki a játék, még nevetni is tudnék az eljárás abszurditásain – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek a 2009. április tizenhatodika óta Bolíviában raboskodó Tóásó Előd. Aznap hajnalban Santa Cruz város Las Américas nevű szállodájában a rendőrség kommandósai lelőtték a bolíviai–magyar–horvát állampolgárságú Rózsa-Flores Eduardót, az erdélyi Szovátáról való Magyarosi Árpádot és az ír Michael Martin Dwyert, míg a horvát–bolíviai állampolgár Mario Tadicot és Tóásót letartóztatták.

A bolíviai hatóságok azt állítják, hogy terrorcsoportot számoltak fel, amely Evo Morales elnököt is meg akarta gyilkolni. Az akció két túlélőjét azóta is fogva tartják, holott a bolíviai törvények értelmében 36 hónapnál hosszabb ideig senkit nem tarthatnak előzetes letartóztatásban, sőt a három év elteltével elévülés miatt ítélethozatal nélkül is le kellett volna zárni az ügyüket.

Politikai menekültek

A perbe fogott harminckilenc embert – köztük ellenzéki politikusok és tehetős üzletemberek is vannak – terrorizmussal vádolják. Sokan (tizenheten) szökésben vannak, őket Brazília, az Amerikai Egyesült Államok és Spanyolország fogadta be, megadva nekik a politikai menekült státust. A huszonkét letartóztatásban lévő vádlott elleni eljárás nagyon nehezen, hároméves késéssel indult el: az ügyészség bizonyítékait első körben nem fogadta el a bíróság, aztán a kormány oszlatta fel a testületet többször, majd több hónapba került az úgynevezett népi bírók kiválasztása is (az ő szerepük az eljárásban leginkább az amerikai esküdtekére hasonlít), mert sokan lemondtak vagy nem vállalták a feladatot.

Az már régóta egyértelmű, hogy a kormány erődemonstrációra használja fel az eljárást, ezért – dacolva a legfelsőbb bíróság döntésével, amely szerint Santa Cruzban kellene lefolytatni a pert – különböző településekre helyezi az ülésnapokat. Az „ítélkezési turizmus” során a vádlottak voltak többször Cochabambában, La Pazban, most pedig a fővárostól 1 200 kilométerre lévő Tarijában folyik a per. A múlt héten azért kellett felfüggeszteni az eljárást egy időre, mert a vádlottak nem értek oda időben.

További részletek a pénteki Magyar Nemzetben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.