A két fél egyetértett abban, hogy a kereskedelmi forgalom serkentése érdekében bátorítani kell a gazdasági élet szereplőit a kétoldalú kapcsolatok erősítésére. A magyar külügyminiszter kétnapos látogatásra érkezett Lengyelországba, ahol csütörtökön részt vesz a V4-Nyugat-Balkán kibővített külügyminiszteri ülésén.
A szerdai találkozón a két ország energetikai együttműködésének fejlesztéséről is szó esett. Lengyelország és Magyarország között az infrastrukturális összeköttetések nem elég fejlettek – mondta a külügyminiszter, hangsúlyozva, hogy mindez a gazdasági kapcsolatokon kívül az emberek közti kapcsolatokat, a turizmust is gátolja.
Az együttműködés a régió számára is fontos
Kiemelte, hogy a közép-európai térségben rejlő lehetőségeket illetően is egy véleményen voltak a lengyel miniszterrel, a magyar–lengyel együttműködést pedig a régió dinamizmusa szempontjából is az egyik legfontosabb tényezőjének tartják.
Az energiaforrások diverzifikálásával kapcsolatban a külügyminiszter elmondta: a magyar kormány minden olyan kezdeményezést támogat, amely csökkenti az egyoldalú energiafüggést, és segíti a két ország gazdasági együttműködését.
Martonyi pozitívan értékelte a megbeszélést
A két ország közös politikai és gazdasági érdekei tartós, erős együttműködést alapozhatnak meg – mondta Martonyi János összegezve a lengyel kollégájával, Radoslaw Sikorskival tartott megbeszélését. A magyar külügyminiszter pozitívan értékelte a lengyel-magyar kapcsolatokat, hangsúlyozva, hogy a két ország mindenütt keresi az együttműködési lehetőségeket. Ezt bizonyítja, hogy Magyarország tiszteletbeli konzulokat nevez ki Lengyelország két nagyvárosában is: a tengermelléki Szczecinben és Bydgoszczban. Ezenkívül a két ország az ifjúsági szervezetek, a civil világ kapcsolatainak erősítéséről megállapodást akar kötni. Az oktatási, kulturális és tudományos kapcsolatokat felölelő együttműködési szerződés tervezetét a magyar fél október elején adta át a lengyeleknek.
Az EU kohéziós politikájával kapcsolatban Martonyi János hangsúlyozta: Magyarország és Lengyelország érdekei nem mindig azonosak, ezért fontos az együttműködés fenntartása és egy egységes álláspont kidolgozása. Véleménye szerint a „kohézió barátainak” érdeke, hogy ne forduljanak szembe egymással, mert csak megfelelő határozottsággal, következetesen és összehangolva tudják képviselni érdekeiket. Ezt bizonyítja a visegrádi négyek soros lengyel elnöksége által a közösségi találkozók előtt rendszeresen megszervezett egyeztetések eredménye is.
Grzegorz Lubczyk volt budapesti lengyel nagykövet Magyar szív című dokumentumfilmjével Lengyelország jelképesen megköszönte a magyar vezetőknek és az egész magyar nemzetnek, hogy a második világháború idején közel 120 ezer lengyelnek segítséget nyújtottak.
A budapesti lengyel nagykövetség október 23-a alkalmából Szétlőtt városok, Poznan – Budapest 1956 címmel utcai fotókiállítást rendez a Lengyel Intézet előtt.