William Hague egy konferencián kifejtette: a brit kormányzat szerint is szorosabb együttműködésre van szükség az euróövezetben a válság megoldásához, de az integráció elmélyítése nem sodorhatja veszélybe a huszonhetek közös vívmányait. „A Nobel-békedíj arra emlékeztet, hogy az EU sokkal több, mint az euróövezet” – mondta a konzervatív politikus. Hangsúlyozta: a brit kormány vezető szerepet kíván betölteni az EU-ban, de tudomásul kell vennie, hogy az unió iránti lakossági bizalom minden korábbinál mélyebbre süllyedt. A britek kiábrándultak az EU-ból, csak egy nagy gépezetet látnak belőle, amely elvonja a döntések jogát a nemzeti parlamenttől, és minden kompetenciát az uniós szintre helyez.
Nem kell minden kérdésre európai válasz – mondta William Hague. „A kevesebb néha több” – jegyezte meg. A Körber Alapítvány európai kül- és biztonságpolitikai fórumán tartott előadásában a brit külügyminiszter kifejtette: az EU-nak a központosítás helyett a többsebességes integráció elve alapján kell építkezni tovább, hogy „ne okozzon hátrányt azoknak, akik nem akarnak mindenben részt venni, és őrizze meg közös értékeinket”.
William Hague leszögezte: Nagy-Britannia nem vesz részt a tervezett bankunióban, ugyanakkor továbbra is nagy jelentőséget tulajdonít az integráció kiemelkedő vívmányainak, az egységes piacnak és a közös kül- és biztonságpolitikának.
Mélyítené az integrációt a német külügyminiszter
Guido Westerwelle német külügyminiszter a brit állásponttal szemben álló felfogást tükröző beszédében hangsúlyozta: nemcsak az euróövezetben, hanem az egész EU-ban is tovább kell mélyíteni az integrációt, és nem szabad visszariadni, ha módosítani kell az uniós szerződéseket. „A gyémántok hatalmas nyomásra alakulnak ki, és úgy tűnik, hogy a jó politikai döntésekhez is rendkívüli nyomás szükséges” – mondta Westerwelle, hozzátéve, a jelenlegi problémák szorítását az európai egységfolyamat előmozdítására kell használni.
Az út végén a gazdasági unióból kialakuló politikai unió áll, az pedig, ha egyesek nem akarnak ezen az úton járni, még nem tántorítja el a többieket – mondta a német külügyminiszter.
Az Európai Bizottság kedden zöld jelzést adott a pénzügyi tranzakciós adóra (financial transaction tax, FTT) irányuló kezdeményezésnek.
Angela Merkel október 18-án arról beszélt: szélesebb körű felhatalmazást kell adni az Európai Bizottság (EB) pénzügyi biztosának a tagállami költségvetések ellenőrzéséhez, és fel kell állítani egy új uniós pénzügyi alapot. Az Európai Parlament elnöke szerint idővel az Európai Unió minden országa követi a pénzügyi tranzakciós adót kezdeményező tizenegy tagállam példáját.
Martin Schulz egy Werner Faymann osztrák kancellárral közös sajtótájékoztatón október 11-én hangsúlyozta: ha a többi tagállam felismeri, hogy ez az együttműködés pénzforrást jelent, akkor azok is csatlakozni fognak, akik eddig tartózkodóak voltak.