A kormányzó balközép Európai Montenegróért (EM) szövetség sikere várható a vasárnapi előre hozott parlamenti választásokon. A balkáni országban 512 ezer választójogosult dönthet listás szavazás során a 81 képviselői helyről. A legfrissebb felmérések szerint a Milo Djukanovics vezette kormánypárt 47,2 százalékra számíthat, így minden bizonnyal az állam 2006-os függetlenedése óta ismételten ők maradnak hatalmon. Djukanovics egyébként 2010 végén átadta a kormány vezetését Igor Luksicsnak.
A nemrégiben alakult Demokratikus Front 18,5, a Szocialista Néppárt 14,9, míg a Pozitív Montenegró nevezetű alakulat 10,5 százalékon áll. Az ellenzék tehát együttesen sikerrel venné föl a versenyt a kormánypárttal, azonban erről most egyáltalán nem lehet beszélni. A kormánnyal szembeni erők számára a legfőbb probléma a hatalmas korrupció és a szervezett bűnözés, amellyel egyébként az EU-nak is komoly fenntartásai vannak.
Minden hatodik választó párttag
Egyébként a Djukanovics vezette alakulat Montenegró autonóm státuszának az elnyerése óta irányítja az államot. A párt tagjainak száma 100 ezerre rúg, ami a teljes választói népesség egyhatodának felel meg, ráadásul az alakulat végig a függetlenség és szuverenitás mellett tette le a voksot szemben az ellenzéki erőkkel. Az EM másik jelentős célja, hogy az országot minél előbb szeretné az EU tagjai között látni, amely egyre jobban halad, mivel idén júniusban megkezdődtek a csatlakozási tárgyalások.
Az ellenzéki oldalon a változásra a reményt a Szocialista Néppárt jelentheti, mivel ők korábban még koalíciót alkottak az EM-mel, de többek között az ő távozásuk miatt kerül sor az előre hozott választásra. A pártnak azonban nem túlságosan ízlik az ellenzéki lét, így adott esetben nagyon szívesen visszatérnének a hatalomba. Az ellenzék még abban is bízott, hogy a kabinet nem képes kezelni az euróövezethez szorosan kapcsolódó gazdaságot, de igazából nekik sincsenek megoldási javaslataik.
Nem lesz privatizáció
Montenegró gazdaságának egyik alapját a turizmus jelenti, amely az utóbbi években is nagyon szépen fejlődött. Jelenleg is zajlik egy luxusüdülő építése a tengerparton. A válságot viszonylag jól átvészelte a balkáni ország, mivel a 2009-es 5,7 százalékos gazdasági zuhanást követően évente 2,5 százalékos bővülést könyvelhet el. Idén várhatóan fél százalékosra fog lassulni a bővülés, azonban a Standard & Poor\'s már többször figyelmeztette az országot amiatt, hogy a 2007-es 28 százalékos GDP-arányos államadóssági szint 2011-re 47 százalékra emelkedett.
A Nemzetközi Valutaalap is sürgette Montenegrót, hogy haladéktalanul lásson hozzá a munkaerőpiac liberalizációjához, valamint több nagy állami cég privatizációjához. A globális intézmények ezen követelései egyáltalán nem számítanak ritkaságnak ebben a térségben, de Montenegró az elmúlt években is sikeresen el tudta kerülni, hogy ezekhez alkalmazkodjon. A választásokat követően várhatóan nem lesz radikális irányváltás az eddigi politikához képest és a fiatal állam továbbra is saját útját fogja járni.