Szrí, inuktitut, ojibvé és tagalog bezzeg van

A Kanadában élők ötöde nem az ország hivatalos nyelveit használja otthonában – derül ki a 2011-es népszámlálás szerdán közzétett adataiból.

BuL
2012. 10. 25. 7:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár Kanadában továbbra is a két hivatalos nyelvet, az angolt és a franciát beszélik a legtöbben, több mint 6,6 millióan egy harmadik – túlnyomórészt valamilyen ázsiai – nyelven társalognak otthon a családtagokkal. A nemzeti statisztikai hivatal jelentése szerint ezeknek az embereknek közel egyharmada, vagyis a lakosság 6,5 százaléka, csak egyetlen nyelven beszél, amely jelen esetben egy idegen nyelv.

A kanadaiak többsége, 58 százaléka, azaz mintegy 19 millió ember otthon csak az angolt használja, míg 18,2 százalék, azaz 6 millió csak a franciát. Mind az angolul, mind a franciául beszélők arányában némi visszaesés tapasztalható a 2006-os adatokhoz képest. A 2011-es cenzus szerint a kanadaiak 17,5 százaléka – 5,8 millió fő – tud mindkét hivatalos nyelven.

A legnagyobb ütemben a filippínót (tagalog) beszélők száma emelkedett az észak-amerikai országban: 2006-hoz képest 2011-re 64 százalékkal többen, azaz 279 ezren beszélték a Fülöp-szigeteki nyelvet. A filippínón kívül még hét másik idegen nyelv használóinak a száma nőtt több mint 30 százalékkal: egyre több kanadai háztartásban csevegnek mandarin, arab, hindi, kreol, bengáli, perzsa és spanyol nyelven. Ennek következményeként csökkent viszont a régi betelepülők leszármazottainak, így a görögül, lengyelül vagy olaszul beszélőknek az aránya. A népszámlálás adataiból kiderül az is, hogy 213 ezren vannak azok, akik valamilyen őslakos nyelven beszélnek, amelyek közül a három leggyakrabban használt a szrí, az inuktitut és az ojibvé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.