A CIA jelenleg 30-35 pilóta nélküli repülő (UAV) felett rendelkezik, amelyeket főként jemeni al-Kaida-célpontok és a pakisztáni Hakkani-hálózat felkelői ellen vetnek be – általában halálos pontossággal. Az igazgatótól, David H. Petraeustól származó javaslat értelmében a hírszerző ügynökség újabb 10 drónt vehetne birtokába, segítségükkel kiterjeszthetné ellenőrzését a Közel-Kelet más, forrongó részeire, vagy akár Észak-Afrikára is. A robotrepülők egyre fontosabb szerephez jutnak a terror elleni küzdelemben: az amerikaiaknak nem kell bevonulniuk Pakisztánba, mégis le tudnak számolni az ott állomásozó milicisták csoportjaival. A légicsapások ugyanakkor több tucat civil életét is kioltották, és sokan megkérdőjelezik törvényességüket is.
Jöhetnek a drónok
A 2001. szeptember 11-i terrortámadások állítólagos kitervelője szerdán a Guantánamói-öbölben található amerikai bázis tárgyalótermében azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy az több embert ölt meg a nemzetbiztonság nevében, mint amennyi meggyilkolásával őt és társait vádolják.
Az arab tavasz és a térségben uralkodó zűrzavaros állapotok ugyanakkor remek lehetőséget biztosítanak a terroristáknak – a CIA ez ellen a fenyegetés ellen vetné be a drónokat. „A líbiai események felnyitották a szemünket. Rájöttünk, hogy a talaj nagyon hamar felforrósodhat a lábunk alatt ebben a térségben – magyarázza egy meg nem nevezett hivatalos személy az amerikai nagykövet és munkatársai meggyilkolására utalva. – El kell kezdenünk terveket készíteni”. A CIA-t különösen aggasztja az al-Kaida észak-afrikai térnyerése, ahol a terrorszervezet fegyverekhez és bázisokhoz jutott a líbiai kormányzat összeomlását követően. Az amerikaiak többek közt elit terrorelhárító osztag kiképzését tervezik az országban, a CIA pedig a jelek szerint a megnövelt drónjelenlétben látja a biztonság zálogát.
A robotrepülők beszerzéséről szóló javaslatra először az elnöki terrorellenes tanácsadók csoportjának kell rábólintania. Többek közt ők határozzák meg, kik azok a terroristák, akik felkerülnek a „halállistára”, de az erőforrások elosztásának kérdésében is döntő a szavuk. A csoport munkájában a Pentagon és más szervezetek emberei is részt vesznek, amelyek és akik a múltban kritikát fogalmaztak meg a CIA növekvő fegyverarzenáljával kapcsolatban – a drónkapacitás bővítését azonban a hírek szerint ők sem ellenzik.
Forrás: Washingtonpost.com