A demokraták veresége Bajnaiéknak is nagyon fájna

Van-e tétje a hazai belpolitikai küzdelmekre nézve, és mennyiben határozza meg Magyarország külpolitikájának a mozgásterét az amerikai elnökválasztás kimenetele?

Kovács András
2012. 11. 06. 14:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egész világot izgalomban tartja, hogy szerdára virradó reggelre lesz-e új lakója a Fehér Háznak. A jelenleg legerősebb katonai hatalom belső választása Magyarországról nézve meglehetősen távolinak tűnik. A rövid tudósításokban általában csak a show-elemekre koncentrálnak, és keveset lehet arról tudni, hogy a jelöltek, és a mögöttük álló pártok tulajdonképpen mit is szeretnének csinálni az országgal. Innen nézve a legfontosabb kérdés, hogy vajon a régiónk, és hazánk szempontjából mit is jelent a voksolás?

 

Érdemes legalább 2007-ig visszamennünk az időben, mivel a jelzálogpiaci válság kezdetétől tűntek föl a sötét fellegek a világgazdaság egén, amelyek a mai napig nem oszlottak el. A krízist nem sikerült az előző Bush-vezette adminisztrációnak még idejében kezelnie, aminek a vége a Lehmann Brothers bankház összeomlása lett 2008 szeptemberében. Obama négy évvel ezelőtti győzelmének napjaiban éppen a korábbi gazdasági szisztéma recsegve-ropogva való összedőlését jósolta a közgazdász szakma jelentős része. Az összeomlás elmaradt, bár mind az amerikai, mind az európai gazdaság nagyon súlyos recessziós időszakon esett át, amiből Magyarország sem maradt ki.


Eltűntünk a radarról?

Obama politikáját az állam szerepének növelésére építette, aminek egyik legfontosabb eleme az egészségbiztosítási rendszer kiterjesztése volt mindenkire. Az állam hatásköreinek bővítése egy olyan korszak után, amikor a gazdasági élet szereplői gyakorlatilag minden megkötöttség nélkül tevékenykedhettek, természetes reakció volt a válság hónapjaiban. Az elnöknek ezzel egyidőben azonban nem sikerült megfékeznie a költségvetési hiány és az államadósság növekedését, ami további komoly egyensúlytalanságokhoz vezetett a világgazdaságban.


Az Egyesült Államoknak a világgazdasági krízis miatt egyrészt a megerősödő feltörekvő országokkal, másrészt a válságkezelés terheivel kellett szembenéznie. Obama elődjével szemben sokkal konstruktívabb külpolitikát folytatott: kivonta az amerikai csapatokat Irakból, és várhatóan 2014-ben távoznak Afganisztánból is. Ezzel szemben sajnos az elmúlt években szomorúan láthattuk, hogy az amerikai politika „radarernyőjéről” mind Közép-Európa, mind Magyarország lekerült.


Új lehetőségek

A rendszerváltás idején természetes volt az amerikai érdeklődés a szovjet uralom alól felszabaduló térségben, majd a délszláv háború éveiben is fokozott volt a figyelem. A vízválasztót a 2001. szeptember 11-ei terrortámadás, majd a „narancsos forradalmak” bukása jelentette, ami a térségből való teljes amerikai kivonulást hozta. Mindezek ellenére nem mondhatjuk el, hogy a tengerentúli országot teljes mértékben hidegen hagyják a hazai viszonyok.


Az utóbbi hónapokban többek között az is kiderült, hogy a kormányzó demokratákhoz közel álló alapítványok komoly összegekkel támogatják Bajnai Gordon egyesületét. Azt már látjuk, hogy mit várhatunk a demokraták sikere esetén, de nagy kérdés, mit hozhat a republikánus fordulat. „Mindenki számára egyértelmű, hogy a politikai értékek vonatkozásában nagyobb a távolság a magyarországi jobbközép kormányzó erők és a demokraták között, mint a republikánusok között – mondta korábban Kumin Ferenc, ami a jövőben akár új lehetőségek megnyílását is jelentheti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.