Csodát kellene tennie az ellenzéki kihívónak

Obamának áll a zászló a billegő államokban, míg Romney több helyen is jelentősen le van maradva.

Kovács András
2012. 11. 06. 15:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai elnökválasztás általában azokban az államokban szokott eldőlni, amelyek nem rendelkeznek stabil párttámogatottsággal, mint például Texas (republikánus) vagy Kalifornia (demokrata). A politológiai szakirodalom általában csatatérállamokként határozza meg ezeket a helyeket, és a kampány során a jelöltek ide összpontosítják a legtöbb erőforrást. Jelenleg 15 állam tartozik a csatatér kategória alá, éppen ezért érdemes ezeket közelebbről is szemügyre venni.

Ebből a 15-ből hat olyan állam van, ami billegőnek számít, de inkább a demokraták felé hajlik. Maine-ben a legutóbbi öt elnökválasztást a demokraták nyerték. 2008-ban Obama 17 százalékkal győzött, de mivel Romney stabil bázissal rendelkezik az északkeleti államokban, és a Tea Party is erős, így abban bíznak, hogy ha csak kis arányban is, de az állam megfordítható. Michiganben arra próbálnak a republikánusok támaszkodni, hogy Romney itt született, és az apja is népszerű kormányzó volt, azonban Obama kimentette az autógyárakat, így támogatottsága nem olvadt el.

Komoly erőforrások

Minnesota abból a szempontból lehet érdekes, hogy bár a demokraták az elmúlt kilenc elnökválasztást megnyerték itt, azonban a mostani kampányban itt is komoly korteskedés kezdődött, és Obama csak nagyon szűk sikerre számíthat. Új-Mexikóban Obama 15 százalékkal győzött, de 2010-ben republikánus kormányzót választottak. Romney tanácsadói azt javasolták, hogy itt nem érdemes komoly kampányt folytatni, de az aspiráns nem adja föl a küzdelmet.

Nevadában roppant kedvezőtlen a gazdasági helyzet, ami Romney-nak kedvez, de az itt élő spanyol ajkú szavazók Obama felé billenthetik a mérleget. Pennsylvania évek óta stabil demokrata bázisnak számít, de a republikánus elnökjelölt beutazta az egész államot, és csapata is mindent megtesz a siker érdekében. Romney győzelme mindezek ellenére egyáltalán nem biztos, mivel a fiatal szavazók túlnyomó többsége demokrata szimpatizáns.

Nem szeretik az állami beavatkozást

A legérdekesebb küzdelem abban a hét államban várható, ahol az utolsó percben dől majd el minden. Coloradóban Obama 2008-as győzelme hatalmas eredmény volt, mivel a korábbi nyolc elnökválasztás a republikánusok sikerével zárult. Romney jelenleg a független és a női szavazók körében próbál áttörést elérni, mivel a demokraták korábbi sikerében ők játszották a meghatározó szerepet. Floridában is bármi megtörténhet, amire a legjobb példa a 2000-es elnökválasztás, amikor csupán pár száz szavazattal győzött Bush. Jelenleg döntetlen állást mutatnak a legutolsó felmérések.

Iowában szintén mindent bevetettek a republikánusok, de a legutolsó kutatások szerint Obama egy-két százalékos előnnyel rendelkezik, azonban ez a választás napján könnyen elillanhat. New Hampshire abból a szempontból lehet érdekes, hogy az itt élők nem igazán szeretik a túlzott állami beavatkozást, így könnyen Romney kezébe kerülhet az állam, ahol 2008-ban még 10 százalékkal nyert a jelenlegi elnök.

Észak-Karolináról már lemondtak?

Ohióban az elmúlt 12 elnökválasztáson mindig az a politikus nyert, aki később elfoglalhatta a Fehér Házat. A gazdasági helyzet javulása Obamának kedvezhet, és az a demokratákat segíti, hogy tavaly megakadályozták az állami alkalmazottak kollektív jogainak a megnyirbálását. Virginia korábban nem számított csatatérállamnak, azonban az utóbbi években megváltozott a demográfiai összetétele, és az állami alkalmazásban állók nagy száma egyértelműen Obama felé billentheti el a mérleget. Wisconsinban a republikánusok javára szól, hogy Paul Ryan alelnökjelölt ebben az államban szerzett képviselői helyet, de az elmúlt hat választást a demokraták nyerték.

Két olyan állam van, ami billegőnek számít, de inkább a republikánusok sikere várható. Arizonában négy évvel ezelőtt kilenc százalékkal győzött MacCain, de a spanyol ajkú szavazók növekedése a demokratáknak kedvez. Észak-Karolina mindig billegőnek számított, de most a demokraták jóval kevesebbet fordítottak hirdetésre, mint négy évvel ezelőtt, ami azt mutatja, hogy igazából lemondtak erről az államról.

Összességében jól látszik: a jelenlegi elnök lényegesen jobban áll a csatatérállamokban, így Romney-nak óriási bravúrra lenne szüksége, hogy elhódítsa az elnökséghez szükséges 270 elektori szavazatot. A legutolsó összegzések szerint Obama jelenleg 243, míg Romney 206 biztos elektori szavazatra számíthat. 89 hely sorsa, ami függőben van, és míg a demokrata elnöknek csak 27, addig a republikánus kihívónak 64 elektori szavazatot kell begyűjtenie.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.