Franciaország súlyos helyzetben van

Hat hónapi eddigi elnöki működésének mérlegét megvonva Francois Hollande francia elnök kedden kijelentette: hazája "súlyos helyzetben" van.

KG
2012. 11. 13. 22:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Nemcsak válságot élünk át, hanem egy világméretű átalakulást is” – mondta Hollande az elnöki palotában tartott sajtóértekezleten. A válság leküzdéséhez idő kell – hangsúlyozta a francia elnök. Legfontosabb célkitűzésének a munkanélküliség elleni harcot és a gazdasági növekedés megteremtését nevezte. Ebben nem az aktuális vélemények lesznek a döntőek, hanem az, hogy milyen állapotban lesz Franciaország öt év múlva – mondta.

„Nem a következő választásokra készítek megoldásokat, hanem a következő nemzedéknek” – jelentette ki Hollande, hozzátéve, hogy a munkanélküliség 17 hónapja tartó növekedése elfogadhatatlan. „A munkanélküliség elleni harcról már mindent elmondtak, de még nem mindent próbáltak ki” – jelentette ki, „történelmi kompromisszumra” szólítva fel a munkaadókat és munkavállalókat. Ha a társadalmi partnerek nem cselekszenek, a kormány fogja meghozni a döntéseket – szögezte le. Rugalmasságot követelt a vállalkozások és biztonságot a munkavállalók számára.

Zuhan a francia elnök támogatottsága

Részletesen taglalta a versenyképességi paktumot, amelynek révén a francia vállalatok a nemzetközi piacon ismét versenyképesek lehetnek. Ez a megállapodás, amelyet a múlt héten mutattak be, több mint 20 milliárd euró értékű adókönnyítéseket irányoz elő a vállalkozások számára.

Május eleji megválasztása óta Hollande mintegy 10 százalékot veszített támogatottságából. Szavai szerint a sajtóértekezleten politikai irányvonalát akarta világossá tenni. Visszautasította azokat a jelentéseket, hogy Franciaország és Németország között nézeteltérések lennének, a Németországhoz fűződő kapcsolatokat „jónak” nevezte. Korábban Wolfgang Schauble német és Pierre Moscovici francia pénzügyminiszter is cáfolta Brüsszelben a két ország közötti állítólagos feszült viszonyról szóló médiajelentéseket.

A németországi és franciaországi média az elmúlt napokban olyan értesüléseket közölt, melyek szerint a német kormányt növekvő aggodalommal tölti el, hogy a francia kormány túlságosan lassan vezeti be a gazdasági és szociális reformokat. Legutóbb izgalmat keltett az a jelentés, amely szerint Schauble még neves gazdasági szakértők véleményét is kikérte a franciaországi reformok szükségességéről. A közgazdászok cáfolták, hogy ilyen feladatot kaptak volna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.