Győri: Egy új fordulóponthoz érkeztünk

Nem szabad engedni, hogy az euróövezeti integráció előmozdítása miatt új falak emelkedjenek az Európai Unióban.

NT
2012. 11. 08. 22:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Győri Enikő a Magyar–Német Fórum (MNF) 22. közgyűlésén hangsúlyozta: Magyarország érdekelt abban, hogy az eurózóna kilábaljon a válságból, de ez nem járhat azzal, hogy az övezeten kívüli tagországok helyzete romlik vagy nehezebben csatlakozhatnak a zónához. „Az európai történelem újabb fordulópontjához érkeztünk, az pedig, hogy milyen irányba indulunk, nagyban Németország választásától függ” – vélekedett az államtitkár.

Győri Enikő szerint Közép-Európa és benne Magyarország lehet az EU növekedésének a motorja. Magyarország ki akarja venni a részét a növekedéshez vezető munkából, ám ezt csak akkor tudja megtenni, ha a uniós szabályok elfogadásával, de szabadon választhatja meg a közös célhoz vezető utat. „Ez nem a KGST és a direkt tervutasítások kora” – fogalmazott az államtitkár, hozzátéve, hogy minden tagországnak szabadon kell megválasztania gazdaságpolitikáját. „Nem kell mindenben egyetérteni, de érteni kell egymást; ez a barátság lényege, és Magyarország ezt kéri német barátaitól” – mondta.

Munkahelyek kellenek

Az alapkérdésekben egyetértés van – vélekedett. Konszenzus van abban, hogy nem lehet a növekedést és a fiskális konszolidációt szembeállítani, és nem fogadható el olyan növekedésélénkítő politika, amely adósságnöveléssel jár. Egyetértés van abban is, hogy mit sem ér az olyan növekedés, amely nem teremt munkahelyeket. Ugyanakkor Magyarország a munkahelyteremtéssel nem várhatja meg a gazdasági növekedés beindulását, az „totális hiba és fatalizmus” lenne.

Hangsúlyozta: Németországnak elemi érdeke, hogy segítse a növekedést az európai növekedés hajtóerejévé előlépő Közép-Európában, hiszen ennek éppen a német cégek lennének az első számú haszonélvezői, így a megfelelő méretű közös költségvetés és a kohéziós politika közös magyar és német érdek.

Magyarország elvesztette előnyét

Győri Enikő szerint Magyarország a XXI. század első évtizedében felelőtlenül viselkedett, ezért elvesztette relatív előnyét a régióban, aminek még mindig issza a levét. Ugyanakkor az ország 2010 óta elkötelezett a fiskális konszolidáció mellett, és már látszanak is az eredmények, a deficit és az adósságállomány „szinte egyedülálló módon csökken, a fizetési mérleg tartós aktívumot mutat, a külkereskedelmi mérleg pedig az exportvilágbajnok Németországgal szemben pozitív”.

A reformoknak ára van: a magyar gazdaság még nem növekszik, „lassú a kilábalás”, de a kormány gazdaságpolitikájának köszönhetően „munkahelyek nem vesztek el”. Jelenleg többen dolgoznak, mint két évvel ezelőtt, „a politikai stabilitás révén pedig nincsenek óriási társadalmi feszültségek”. Magyarország így egyre inkább felzárkózik Közép-Európához – mondta az államtitkár.

Hiba lenne a kohéziós alapok csökkentése

Elmar Brok európai parlamenti képviselő, az Európai Néppárt politikusa, az MNF társelnöke a közgyűlést megnyitó rövid köszöntőjében hangsúlyozta: történelmi hiba lenne új törésvonalak kialakulásához vezető intézkedéseket tenni az EU-ban. Ilyen hiba lenne például a strukturális és kohéziós alapok forrásainak csökkentése a következő EU-költségvetésben, mert éppen ezek a források szolgálják a közösségen belüli egyenlőtlenségek csökkentését.

Balázs Péter volt külügyminiszter, az MNF társelnöke köszöntőjében kiemelte: jó hír, hogy a civil kezdeményezésre létrejött fórum már 22. éve működik. A legutóbbi, 2011-es budapesti közgyűlés óta eltelt időszak jó híre pedig, hogy a GDP-arányos magyar államháztartási hiány „végre 3 százalék alatt van”. A gazdaság viszont „rossz állapotban van, a működő tőke és az értékes munkaerő elhagyja az országot” – fejtette ki. A magyar belpolitikát tekintve „jó hír, hogy a kormánynak stabil többsége van a parlamentben, ugyanakkor új szereplők is megjelentek a porondon” – tette hozzá, megjegyezve, hogy majd csak 2014-ben lehet pontosan látni, hogy milyen irányban haladnak a gazdasági és politikai folyamatok.

Werner Hoyer, az Európai Beruházási Bank (EIB) elnöke beszédében a magyar gazdaság helyzetéről szólva egyebek között kifejtette: örvendetes, hogy 2011-ben többlet keletkezett az államháztartásban, ugyanakkor ez jórészt egyszeri hatások következménye, az idén pedig recesszióba kerül a gazdaság és jelentősen visszaesnek a beruházások. „Az irány jó, de a gödörből még nem jutott ki” Magyarország – hangsúlyozta. Megjegyezte: az EU jóval több, mint „strukturális támogatások kifizetőhelye”, a bankrendszer stabilizálása pedig „nem öncél”, hanem a gazdaság működőképességének életfontosságú feltétele. Ugyanakkor a bankok mellett beruházásokra vállalkozó cégek is kellenek, a befektetői hangulatot azonban rontják „a visszamenőleges hatályú törvények és a kisajátításszerű intézkedések”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.