A hágai Nemzetközi Büntetőbíróság minden vádpontban felmentette Ante Gotovina és Mladen Markac horvát tábornokokat, akiket a nemzetközi ügyészség háborús és emberiesség elleni bűncselekményekkel vádolt – jelentette az ítélethirdetésről élőben tudósító Index.hr. Az alig fél órán át tartó ítélethirdetés végén mindkettejüket azonnal szabadon is bocsátották.
A vád szerint Gotovina és Markac, akik a Horvátország egyharmadát elfoglaló Krajinai Szerb Köztársaság visszafoglalására indított Vihar hadművelet vezetői voltak, a hadművelet során civilek elűzésére, meggyilkolására adtak utasítást, emberiesség elleni bűncselekményeket követtek el, köz- és magánvagyon elrablásában segédkeztek és nem tettek lépéseket a hasonló bűncselekményeket elkövető beosztottjaik ellen – ez alól tisztázta őket a mostani ítélet, a nemzetközi bíróság nem találta bizonyítottnak a vádakat. Elvetették azt is, hogy Markac a háborús szabályokat megsértve adott utasítást négy, szerbek lakta település bombázására is.
A most 57 éves extábornok Gotovinát tavaly áprilisban, a horvátországi szerbekkel szemben elkövetett háborús, illetve emberiesség elleni bűncselekmények miatt első fokon 24 év szabadságvesztésre ítélték Hágában. Gotovinát és Markacot Horvátországban a lakosság jelentős része nemzeti hősként tartja számon. Gotovináékért több ezer ember részvételével misét is tartottak csütörtök este Zágrábban.
A meghurcolt Gotovinának himnuszt is írtak a horvátok.
Horvátország megszenvedte az igazságot
Miközben Zágrábban 1991 nyarán a függetlenség kikiáltását ünnepelték, az ország keleti részein a volt jugoszláv néphadsereg fegyvereivel ellátott szabadcsapatok kezdtek vad gyilkolásba. Bestiális kegyetlenséggel támadtak mindenkire, aki nem szerb, sok tízezer halottat hagyva maguk mögött, és negyedmillió embert üldözve el otthonaikból. Ahol az etnikai tisztogatás véget ért, ott kikiáltották az úgynevezett szerb Krajinát. A jugoszláv néphadsereg utolsó horvátországi parancsnoka, Ratko Mladic később mint a srebrenicai mészárlás fő felelőse lett hírhedtté.
Négy évvel később, 1995 nyarán a horvát hadsereg egy alig néhány napos háborúval helyreállította az ország egységét. A Vihar hadművelet elől sok helyi szerb elmenekült – köztük nagyon sokan olyanok, akik a bosszútól rettegtek, hiszen személyesen is felelősek voltak a négy évvel azelőtti atrocitásokért, másokat viszont a szerb hadsereg kötelezett távozásra. A minimális emberveszteséggel járó akció parancsnoka, Horvátország egyik legnagyobb nemzeti hőse Ante Gotovina tábornok volt. Horvátország sokáig nem adta ki a katonatisztet Hágának. Végül 2006-ban szállították oda.
A perben az ügyészek azt próbálták bizonyítani, hogy a szerbek menekülése valójában szervezett etnikai tisztogatás volt. Ezt a bíróság korábban bizonyítottnak látta, most viszont megváltozott az álláspont Hágában.
Horvátországban máig emlegetik, hogy az a szerb tábornok, aki a horvátországi háború legvéresebb epizódjáért, Vukovár ostromáért felelt, hét évet kapott, Gotovina első fokon négyszer annyit.
Horvátország ünnepel
Óriási lelkesedéssel, örömkönnyekkel, tapssal fogadták Horvátország-szerte az Ante Gotovina és Mladen Markac felmentéséről szóló hágai ítéletet. A horvát elnök saját különgépét küldte Gotovináékért Hágába, fedélzetén a honvédelmi miniszterrel. „A hágai ítélet igazságos, rendkívül elégedett vagyok” – idézte Ivo Josipovic államfő első reakcióját a helyi sajtó a pénteki felmentő ítélettel kapcsolatban.
„Tizenhét évig tartott, és az a fontos, hogy végül hazatérnek családjukhoz, és fontos az ítélet Horvátország számára is. Az eljárás nehéz volt, példa nélküli. A határozatot 3:2 arányban hozták meg, ami bizonyítja, hogy milyen keskeny a határ siker és sikertelenség, igaz és hamis, igazság és igazságtalanság között” – mondta Zoran Milanovic miniszterelnök. „Ez a háború nehéz volt, véres, igazságos, de voltak hibák, amelyekért a horvát állam felelős, nem Markac és Gotovina” – mondta, megköszönve a két tábornoknak, hogy kitartottak.
„Ez egy kivételes történelmi pillanat Horvátország számára. Egy ilyen magas rangú, az ENSZ által alapított jogi intézmény megerősítette, hogy Horvátország védelmi, felszabadító háborút folytatott, a nemzetközi jog szabályai szerint” – mondta Josip Leko, a horvát parlament elnöke. A horvát közszolgálati televízió (HTV) egyenes adásban közvetítette a hágai ítélethirdetést. A zágrábi Jellasics téren ezrek gyülekeztek délelőtt, hogy közösen kísérjék figyelemmel az eseményeket a kivetítőkön, de sokan voltak Pakostanéban, Gotovina dalmáciai falujában és Djurdjevácon, Markac Dráva menti városában is.
Mindenki Zágrábba megy
Bár a horvátok többsége felmentő ítéletben reménykedett, az első pillanatban alig merték elhinni, hogy ez megtörtént. A veteránok könnyeztek a televíziós közvetítés során, a szinkrontolmács az izgalomtól és az örömtől el-elcsukló hangon fordította a hágai bíró szavait, a riporterek által megszólaltatott parlamenti képviselők, utcai járókelők hangján érezhető volt a lelkesedés és az öröm.
Horvátországban azonnal munkaszünetet rendeltek el, háromnapos ünneplés ígérkezik országszerte. A Zágrábba vezető nagyobb utakon méretes dugók alakultak ki a várható esti ünnepi események előtt. Dalmáciában felfokozott a hangulat, ez Ante Gotovina szűkebb pátriája.