Ítélet Hágában: a háború kirobbantóinak nem tetszik a döntés

A délszláv háborút elindító Szerbia politikusai kétségbe vonták a hágai bíróság Gotovina-perben hozott pénteki felmentő ítéletének megalapozottságát.

KA
2012. 11. 16. 14:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ivica Dačić szerb miniszterelnök kétségbe vonta, hogy a hágai törvényszék egyáltalán bíróság lenne, és kijelentette, hogy előre meghatározott politikai feladatok mentén tevékenykedik. A Tomislav Nikolić szerb államfő vezette kormányzó Szerb Haladó Párt (SNS) közleményében úgy foglalt állást, hogy a hágai törvényszék ítéletével legalizálta a Vihar hadműveletben a szerbek terhére elkövetett cselekményeket. Milorad Dodik boszniai szerb elnök hihetetlennek és szégyenletesnek nevezte a felmentő ítéletet. Rasim Ljajić szerb miniszterelnök-helyettes szerint a hágai törvényszék minden hitelét elvesztette.

A felelősség a szerbeké

A szerb politikusok kijelentései annak fényében meglehetősen furcsán hatnak, hogy a délszláv háború kirobbantásáért egyértelműen őket terheli a felelősség. Miközben Zágrábban 1991 nyarán a függetlenség kikiáltását ünnepelték, az ország keleti részein a volt jugoszláv néphadsereg fegyvereivel ellátott szabadcsapatok kezdtek vad gyilkolásba. Bestiális kegyetlenséggel támadtak mindenkire, aki nem szerb volt, sok tízezer halottat hagyva maguk mögött, és negyedmillió embert üldözve el otthonaikból. Ahol az etnikai tisztogatás véget ért, ott kikiáltották az úgynevezett szerb Krajinát. A jugoszláv néphadsereg utolsó horvátországi parancsnoka, Ratko Mladić később mint a srebrenicai mészárlás fő felelőse vált hírhedtté.

Négy évvel később, 1995 nyarán a horvát hadsereg egy alig néhány napos háborúval helyreállította az ország egységét. A Vihar hadművelet elől sok helyi szerb elmenekült – köztük nagyon sokan olyanok, akik a bosszútól rettegtek, hiszen személyesen is felelősek voltak a négy évvel azelőtti atrocitásokért, másokat viszont a szerb hadsereg kötelezett távozásra. A minimális emberveszteséggel járó akció parancsnoka, Horvátország egyik legnagyobb nemzeti hőse Ante Gotovina tábornok volt. Horvátország sokáig nem adta ki a katonatisztet Hágának, akit pénteken mentettek föl a vádak alól.

Óriási lelkesedéssel, örömkönnyekkel, tapssal fogadták Horvátország-szerte az Ante Gotovina és Mladen Markač felmentéséről szóló hágai ítéletet. A horvát elnök saját különgépét küldte Gotovináékért Hágába, fedélzetén a honvédelmi miniszterrel. „Az ítélet igazságos, rendkívül elégedett vagyok” – idézte Ivo Josipović államfő első reakcióját a helyi sajtó a pénteki felmentő ítélettel kapcsolatban.

Horvátországban azonnal munkaszünetet rendeltek el, háromnapos ünneplés ígérkezik országszerte. A Zágrábba vezető nagyobb utakon méretes dugók alakultak ki a várható esti ünnepi események előtt. Dalmáciában felfokozott a hangulat, ez Ante Gotovina szűkebb pátriája.

Jelenleg is zajlanak a szerbek elleni perek

Szerbia a háborús bűnösök kiadását gyakorlatilag napjainkig is bojkottálja, és mindig minden ürügyet megragad arra, hogy a folyamatot lassítsa, a Boszniai Szerb Köztársaság pedig még hamis papírokat is kiállított számukra. A főügyészek 89 személy ellen emeltek nyilvánosan vádat, összesen 26 vádiratban. Közöttük van Radovan Karadžić, Ratko Mladić és Milan Martić, valamint Ivica Rajić és Blagoje Simić. Jelenleg is körözik Dragan Nikolićot, a sušicai tábor parancsnokát, valamint a vukovári vérengzés három felelősét, Mile Mrkšićet, Veselin Šljivančanint és Miroslav Radićot is.

Rajtuk kívül a vádiratokban többek között Duško Sikirica, Vinko Martinović, Radomir Kovač, Radovan Stanković, Zoran Marinić, Dusan Knezević, Dragan Fustar, Zoran Vuković, Zeljko Meakić, Gojko Janković, Ranko Češić, Damir Došeć, Janko Janjić, Mladen Naletilić, Momcilo Gruban, Dragan Zelenović, Goran Borovnica, Dragan Kolundžija, Dragoljub Prcac, valamint Nenad és Predrag Banović neve szerepel. Jelenleg is folyamatban van Vojislav Šešelj szerb radikális politikus, Ratko Mladić, a srebrenicai vérengzés irányítója és Radovan Karadžić volt boszniai szerb elnök pere.

Brüsszel tudomásul vette

Olivier Bailly, az Európai Bizottság szóvivője azt mondta, hogy Brüsszel tudomásul veszi a felmentő ítéletet. Hangsúlyozta, hogy a hágai törvényszék minden esetben az egyéni felelősséget vizsgálja. „Együtt érzünk a háború valamennyi áldozatával és azok családtagjaival. Idő kell ahhoz, hogy a sebek begyógyuljanak” – mondta a szóvivő, és hozzátette: az Európai Bizottság abból indul ki, hogy az EU-tagság küszöbén álló Horvátország „a tolerancia és a megbékélés szellemében tekint majd a jövőbe”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.