Hivatalban maradhat Barack Obama, az Egyesült Államok eddigi elnöke, miután összegyűjtötte az elnökválasztó testületben a szükséges 270 szavazatot. A második világháború utáni időszakban ezzel – Bill Clinton után – Obama a második olyan demokrata párti elnök, aki meg tudta szerezni a második mandátumot is, és a Fehér Ház első olyan lakója, akinek 7,5 százalék feletti munkanélküliségi ráta felett sikerült a duplázás.
Bebizonyosodott, hogy igazuk volt azoknak a közvélemény-kutatásoknak, amelyek kismértékű Obama-fölényt jeleztek előre a csatatérállamokban és hogy Mitt Romney-nak a választás napján Ohióban és Pennsylvaniában tett kampánylátogatását az égető szükség diktálta. A republikánusok vereségének az egyik oka, hogy sem Floridában, sem Ohióban nem tudtak fordítani a korábbi erőviszonyokon, így nem tudták ellensúlyozni Obama kaliforniai győzelmét.
Eleinte még Romney állt jól
A keleti parti és középső államok eredményeinek beérkezésekor még úgy tűnt, hogy Romney-nak van esélye arra, hogy fordítson olyan államokban, amelyekben 2008-ban még Obama győzött, de a feldolgozottság emelkedésével ez az esélye elszállt. Sem a nők, sem a fiatalok körében nem tudtak áttörést elérni a republikánusok, és a magas részvétel sem nekik kedvezett.
A választást minden bizonnyal a gazdaság helyzetének a megítélése döntötte el. Bár az amerikaik többsége nem volt elégedett a mostani helyzettel, de a kedvező munkaerő-piaci adatok és a válságból való lassú kilábalás inkább a jelenlegi kurzus folytatására sarkallta az állampolgárokat. Obamának a jövőben sem lesz könnyű a helyzete, mivel a képviselőházban továbbra is republikánus többség lesz, és a gazdaságban azonnali lépésekre van szükség az államadósság és a deficit csökkentésére.
A választók nem akarnak adóemelést
A már biztos eredmények és az előrejelzések szerint a szenátusban a demokraták, a képviselőházban a republikánusok őrzik meg többségüket, ami megfelel a várakozásoknak. A szenátusi helyekért vívott versenyben a nem végleges adatok szerint a republikánusok három helyet elveszítenek, Ebből a demokratáknak kétfős előnyük származik, mert a harmadik esetben egy függetlenként induló jelölt nyert – róla is azt tartják azonban, hogy a demokratákkal fog szavazni.
A képviselőházban megmarad a korábbi jelentős republikánus fölény, ami a ház elnöke, a republikánus John Boehhner szerint azt jelenti, hogy a választók nem akarnak adóemeléseket. Újraválasztották a képviselőház egyetlen magyar származású tagját, Andy Harrist. A republikánus Harris Maryland 1-es választókörzetében a szavazatok 16,4 százalékának összesítése alapján fölényesen, 64,6:31,7 százalék arányban győzött demokrata párti ellenfelével, John LaFerlával szemben.
Az állami kormányzók versenyében a demokraták egy államban veszítettek, a republikánusok ennek megfelelően eggyel növelték a kormányzóik számát, és Barack Obama elnök győzelmének bejelentésekor 30-16 arányban vezettek.
Soros boldog
Soros György magyar származású amerikai milliárdos befektető örömét fejezte Obama újraválasztása miatt. „Boldogsággal tölt el, hogy Obama elnök győzött. Az amerikai választók elutasították a szélsőséges álláspontokat, megnyitva az utat a kényesebb politikai kérdések előtt” – mondta Soros. Reményét fejezte ki, hogy a republikánusok jobb partnerek lesznek a következő években, hogy az ország elkerülje a „költségvetési sziklaszirtként” emlegetett gazdasági helyzetet. Soros arra utalt, hogy ha a kongresszusnak nem sikerül megállapodnia a szükséges költségvetési megszorításokról, a jövő év elején életbe lépnek az automatikus egyenlegjavító mechanizmusok (600 milliárd dollárra tehető adóemelések és kiadáscsökkentések), amelyek a „sziklaszirt” széléről ismét a recesszió szakadékába sodorhatják az országot.
A Reuters hírügynökség is azt hangsúlyozza, hogy Barack Obama számára a költségvetési vita rendezése és a „fiscal cliff” elkerülése lesz a legfontosabb feladat. Közben a távol-keleti pénzpiacokon, Tokióban és Szingapúrban is gyengülni kezdett az amerikai dollár Obama választási győzelmének hírére.