Obama kampánya erősen indult, majd Romney felállt, és jó hajrába kezdett, végül a jelenlegi elnök ismételten visszavette a kezdeményezést – hangsúlyozta Balogh.
A szakértő szerint nem lehet tudni, hogy a bizonytalan szavazók körében ki teljesített jobban, fej-fej mellett állnak. Ha kijön egy kutatás, amely szerint valamelyik szegmensben az egyik jelölt a jobb, akkor rögtön kijön egy másik, ami ennek az ellenkezőjét állítja – tette hozzá a szakember.
A kampányban az egyik fordulópont az október 3-ai vita volt, amelyen Romney sokkal jobban teljesített riválisánál, de a következő két megmérettetésen Obama képes volt visszavágni – hangsúlyozta a külügyi intézet munkatársa.
Balogh úgy látja, hogy Obamának van némi előnye, mivel a biztosan megszerzett elektori szavazatok tekintetében vezet republikánus kihívója előtt, és egy viszonylag gyengébb szereplést még ellensúlyozni tud a csatatérállamokban rendelkező fölényével. „Nem lehet kijelenteni, hogy a választást már megnyerte, csupán annyit, hogy bizonyos mértékű előnnyel indul az elektori szavazatok megszerzése terén.”
Ügyesen lavírozott
Nagyon sok volt a negatív kampány az elmúlt időszakban, így többek között a költségvetési hiány csökkentéséről és az adósságplafon tartásáról már jóval kevesebb szó esett – vélekedett az elemző – de tény, hogy részben ezek voltak a központi témák. Balogh emlékeztetett arra, hogy a republikánusok azt szerették volna, ha az elmúlt két évben történtek volna olyan intézkedések, amelyek révén a jelenlegi demokrata adminisztráció felvállalta volna a drasztikus kiadáscsökkentés politikai következményeit, ezzel tálcán kínálva az elnökséget a republikánusoknak. Obama „ügyesen” lavírozott ebben a helyzetben, mivel adott esetben az újraválasztását kockáztatta volna egy nagy kiadáscsökkentő csomaggal.
Ezzel viszont a gond az, hogy a probléma továbbra is fenn áll. A külügyi intézet szakértője úgy látja, hogy a jelenlegi elnök győzelme esetén már a későbbi politikai örökségével kell foglalkoznia, így többek között csökkenteni kell az adósságot, amit pozitív eseményként tüntethet majd fel „az utókor”. „Ennek érdekében elkerülhetetlen, hogy adott esetben népszerűtlen intézkedéseket is meghozzon.” Romney győzelme egy másik helyzetet eredményezne, mivel ő még az ismétlésre koncentrálna, így óvatosan lépné meg a fájdalmas intézkedéseket – hangsúlyozta Balogh.
Bebetonozott erőviszonyok
Úgy tűnik, nem várható komoly átalakulás a szenátusi és képviselőházi erőviszonyokban, így a jelenlegi előrejelzések azt sejtetik, hogy az előbbi esetében marad a demokrata, míg utóbbiban a republikánus többség. A külügyi elemző felhívta arra is a figyelmet, hogy az amerikai szavazók szeretik megosztani a szavazataikat, így könnyen elképzelhető, hogy aki Obamára voksol, az a képviselőházi voksolás esetén a republikánusokat részesíti előnyben. Természetesen, ha Obama győz és marad a képviselőházban a republikánus többség, az komoly mértékben csökkentheti a mozgásterét főleg a költségvetési ügyekben, míg a szenátusi többség segítheti őt egyes külpolitikai vonatkozásokban – zárta szavait az elemző.