A 193 ENSZ-tagállam nagy többséggel szavazta meg csütörtökön a javaslatot, amelynek értelmében Palesztina jogállása ugyanolyan lett, mint a Vatikáné. „A Szentszék üdvözli az ENSZ Közgyűlésének döntését, amellyel Palesztina az ENSZ nem tag megfigyelő állama lett” – áll a csütörtöki közleményben.
A közlemény egyben hangsúlyozta: ez „kedvező alkalom” arra, hogy emlékeztessenek a Vatikán és a Palesztinai Felszabadítási Szervezet által elfoglalt, a felek által 2000-ben a kétoldalú kapcsolatokról aláírt alapszerződésben lefektetett, Jeruzsálemre vonatkozó „közös álláspontra”.
Különleges státus Jeruzsálem számára
A közlemény „nemzetközileg szavatolt különleges státust” kér Jeruzsálem számára, amelynek célja „a vallás- és a lelkiismereti szabadság, az önazonosság és Jeruzsálem mint szent város szent és sérthetetlen jellegének tiszteletben tartása és megóvása, valamint a szent helyek szabad látogatásának biztosítása”.
A Vatikánnak Jeruzsálem különleges státusára vonatkozó, az utóbbi években nem hangoztatott álláspontja várhatóan nemtetszést vált ki Izraelben, amely azt hangoztatja, hogy nincs szükség különleges jogállásra Jeruzsálem számára, mert az említett garanciák már léteznek.
Izrael 3000 lakással bővíti a zsidó telepeket
Izrael rövidesen engedélyezi, hogy 3000 új lakást építsenek fel Kelet-Jeruzsálemben, illetve ciszjordániai zsidó telepeken – közölte egy magas rangú izraeli vezető pénteken. Az izraeli-palesztin konfliktus egyik sarkos kérdése a zsidó telepesek helyzete a térségben.
A nevének elhallgatását kérő illetékes megerősítette a Háárec című izraeli napilap diplomáciai tudósítójának erre vonatkozó értesülését. Barak Ravid Twitter-üzenete szerint Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő a palesztinok ENSZ-kezdeményezésére válaszul döntött a 3000 új lakás felépítésének engedélyezéséről.