A görög rendőrség könnygázt vetett be Athénban a gazdasági megszorítások politikája ellen hevesen tüntetők ellen. A nagy szakszervezeti szövetségek és a baloldali szervezetek felhívására összegyűlt százezresre duzzadt tömeg a parlament épülete elé vonult, ahol a háromszáz honatyának ezen a napon kellett szavaznia a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió által megszabott gazdasági szigorító intézkedésekről.
A tüntetők egy része megpróbálta áttörni a rendőrsorfalat, benzines palackokat és köveket dobott a teljes készültségbe helyezett rendőrökre, akik könnygázt és vízágyút is bevetettek, megpróbálva feloszlatni a tömeget. A parlament környékén autók is lángba borultak.
A tüntetők különféle feliratokon juttatták kifejezésre nemtetszésüket a megszorításokkal szemben. „Le az alávetettség és a megalázkodás politikájával!”, „Ezek az intézkedések apránként ölnek meg bennünket” – volt olvasható a transzparenseken. A tüntetők olasz, portugál és spanyol zászlókat is vittek, így fejezve ki szolidaritásukat a dél-európai lakosokkal, akik kénytelenek elszenvedni a kényszerű takarékossági intézkedéseket.
Sándorfi Eszter, Magyarország athéni nagykövete a Hír Televíziónak nyilatkozva elmondta: éjfél körül várható szavazás a parlamentben az újabb megszorító csomagról. Mint mondta, a csomag olyan elemeket tartalmaz, mint a bér- és nyugdíjcsökkentés, elbocsátások a közszférából. A zavargások tavaly ősz óta folyamatosak, és a nagykövet asszony úgy látja: nem lehet megjósolni, hogy ezeknek a folyamatoknak mikor lesz vége.
Antonisz Szamarasz miniszterelnök eközben igyekezett keresztülvinni a megszorító csomagot a parlamentben. Helyzetét azonban nehezítette, hogy a hárompárti kormánykoalíció két tagja már a szavazás előtt sem állt mellette: a Demokratikus Baloldal (Dimar) előre jelezte, hogy tartózkodni fog, a Pánhellén Szocialista Mozgalom (Paszok) több képviselője pedig bejelentette, hogy a kormány csomagja ellen fog voksolni. Az ülést ráadásul meg kellett szakítani egy időre, amikor a parlamenti alkalmazottak sztrájkba léptek, az ellenzéki képviselők pedig tiltakozásul kivonultak a plenáris ülésről.
Kétnapos sztrájk kezdődött kedden Görögországban az újabb kormányzati megszorító intézkedések ellen, amelyek a szakszervezetek szerint pusztító hatással lesznek a szegényekre, és a gazdaság összeomlásához vezetnek.
13,5 milliárdos megszorítás
Komoly viták övezik a görög kormány újabb, mintegy 13,5 milliárd eurós megszorítócsomagját, amely miatt a kabinetnek át kellett dolgoznia a jövő évi költségvetést is – írja a Magyar Nemzet keddi száma. Az átszabott büdzsé tervezetét hétfőn nyújtották be a parlamentnek, a törvényhozás pedig várhatóan a héten szavaz majd a további költségcsökkentéseket tartalmazó keretszámokról.
Görögország és Spanyolország az éllovas
Ismert, szeptemberben a 17 tagú euróövezetben 11,6 százalékra emelkedett a szezonálisan kiigazított munkanélküliségi ráta az augusztusi 11,5 százalékról. Elemzők 11,5 százalékot vártak. A 27 tagú Európai Unióban a munkanélküliségi ráta nem emelkedett az augusztusi 10,6 százalékról. A legmagasabb munkanélküliségi ráta Spanyolországot (25,8 százalék) és Görögországot (25,1 százalék júliusban) sújtja a közösségen belül.
Nem lenne tragikus a távozás
A Capital Economics közgazdászai átfogó elemzésükben annak a véleményüknek adtak hangot, hogy ha például Görögország és Portugália távozna a valutaunióból, annak azért nem lenne katasztrofális hatása a világgazdaságra, mivel erre a fejleményre a piaci szereplők széles köre számít.