A két közjogi méltóság először találkozott egymással azóta, hogy a Ponta vezette baloldali szociálliberálisok Basescu leváltását kezdeményezték az államfői tisztségből. A tanácskozást Basescu kezdeményezte, aki meghívta az egész kormányt, de Ponta úgy döntött, hogy miniszterei nélkül vesz részt a találkozón.
A felek egyebek között egyetértettek a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folytatott tárgyalások tartalmában, közös álláspontot alakítottak ki az állami tulajdonban lévő vállalatok privatizációjáról. Mindketten fontosnak ítélték, hogy az állami vállalatok élére mihamarabb versenyszférából kiválasztott vállalatvezetőket nevezzenek ki.
A megbeszélés egy másik témáját képezték az uniós ágazati operatív programok, amelyek közül korábban néhányat felfüggesztettek. A két közjogi méltóság egyetértett az újraindításuk érdekében szükséges kormányzati lépésekben. Emellett áttekintették azt a cselekvési ütemtervet, amelyet a román hatóságoknak végre kell hajtaniuk, hogy Brüsszel megszüntesse a román igazságszolgáltatás „ellenőrzését”.
Ki megy Brüsszelbe?
Basescu és Ponta egyelőre nem állapodott meg abban, hogy a november végi EU-csúcson melyikük képviseli Romániát Brüsszelben. Az uniós tanácskozás napirendjén a 2014 és 2020 közötti költségvetés szerepel, s Románia azt szeretné elérni, hogy ne csökkenjen a rendelkezésére bocsátott uniós pénzek nagysága.
Az államfő és a miniszterelnök abban maradt, hogy november második felében újból találkoznak és folytatják az egyeztetést.
Huzavona – Basescu-ügy
Ismert, a Victor Pontát delegáló pártszövetség, a Szociálliberális Szövetség (USL) kezdeményezésére a parlament július elején felmentette hivatalából az államfőt, és népszavazást kezdeményezett a leváltásáról. A július végén megtartott referendumon ugyan a Basescu leváltását akarók többségben voltak, de a részvételi arány nem érte el a minimálisan szükséges 50 százalékot. Így a népszavazást az alkotmánybíróság érvénytelennek nyilvánította, s ezután az elnök visszatért hivatalába.