Találkozott Basescu és Ponta

Traian Basescu román államfőnek és Victor Ponta miniszterelnöknek szerdán sikerült több bel- és külpolitikai kérdésben egyetértésre jutnia.

PR
2012. 11. 07. 16:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A két közjogi méltóság először találkozott egymással azóta, hogy a Ponta vezette baloldali szociálliberálisok Basescu leváltását kezdeményezték az államfői tisztségből. A tanácskozást Basescu kezdeményezte, aki meghívta az egész kormányt, de Ponta úgy döntött, hogy miniszterei nélkül vesz részt a találkozón.

A felek egyebek között egyetértettek a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folytatott tárgyalások tartalmában, közös álláspontot alakítottak ki az állami tulajdonban lévő vállalatok privatizációjáról. Mindketten fontosnak ítélték, hogy az állami vállalatok élére mihamarabb versenyszférából kiválasztott vállalatvezetőket nevezzenek ki.

A megbeszélés egy másik témáját képezték az uniós ágazati operatív programok, amelyek közül korábban néhányat felfüggesztettek. A két közjogi méltóság egyetértett az újraindításuk érdekében szükséges kormányzati lépésekben. Emellett áttekintették azt a cselekvési ütemtervet, amelyet a román hatóságoknak végre kell hajtaniuk, hogy Brüsszel megszüntesse a román igazságszolgáltatás „ellenőrzését”.

Ki megy Brüsszelbe?

Basescu és Ponta egyelőre nem állapodott meg abban, hogy a november végi EU-csúcson melyikük képviseli Romániát Brüsszelben. Az uniós tanácskozás napirendjén a 2014 és 2020 közötti költségvetés szerepel, s Románia azt szeretné elérni, hogy ne csökkenjen a rendelkezésére bocsátott uniós pénzek nagysága.

Az államfő és a miniszterelnök abban maradt, hogy november második felében újból találkoznak és folytatják az egyeztetést.

Huzavona – Basescu-ügy

Ismert, a Victor Pontát delegáló pártszövetség, a Szociálliberális Szövetség (USL) kezdeményezésére a parlament július elején felmentette hivatalából az államfőt, és népszavazást kezdeményezett a leváltásáról. A július végén megtartott referendumon ugyan a Basescu leváltását akarók többségben voltak, de a részvételi arány nem érte el a minimálisan szükséges 50 százalékot. Így a népszavazást az alkotmánybíróság érvénytelennek nyilvánította, s ezután az elnök visszatért hivatalába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.