Kudarcot vallottak a balos puccsisták: Basescu visszatért

A hivatalos közlönyben hétfőn megjelent alkotmánybírósági határozat alapján Ismét Traian Basescu Románia teljes jogú elnöke.

NT
2012. 08. 27. 20:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A referendum akkor lett volna érvényes, ha azon részt vesz a választási névjegyzékben szereplő román állampolgárok többsége, vagyis több mint kilencmillió polgár. Július 29-én viszont csak nyolc és fél millió szavazó járult az urnákhoz, így hiába voksolt csaknem hét és fél millió polgár – a 2009-ben ötmillió polgár által megválasztott – Traian Basescu menesztésére, az alkotmánybíróság érvénytelennek nyilvánította a referendumot. Az alkotmánybíróság határozatát hétfőn felolvasták a parlament ülésén, ezzel az utolsó jogi akadály is elhárult Basescunak az elnöki hivatalba való visszatérése elől.

Bojkottálták volna az ülést

Ismert, a kormányzó Szociálliberális Unió (USL) pártszövetség képviselői hétfőn megpróbálták bojkottálni a bukaresti parlament hétfői ülését, de egy részük később megváltoztatta a döntését, így Traian Basescu előtt egyenes lett az út, hogy visszatérhessen hivatalába.

Az államfő elleni baloldali „puccskísérlet” megbukott, nem lesz előre hozott elnökválasztás, Traian Basescu 2014-ig mindenképpen marad. Az államfőt nem tudták bűnbakká tenni, s várhatóan nem indul újabb felfüggesztési eljárás ellene, mivel egy megismételt referendumon hasonló eredmény születne – hangsúlyozta az MNO-nak adott nyilatkozatában Szász Alpár Zoltán.

A népszavazás és az azt övező politikai csaták a román közjogi berendezkedés problémáit mutatják, amit már hosszú ideje képtelenek orvosolni a parlamenti pártok. A Ponta–Basescu kötélhúzás azonban káros hatással van mind az ország gazdasági helyzetére, mind nemzetközi megítélésére.

A Velencei Bizottság korábbi közleménye szerint továbbra is nyomást gyakorolnak Romániában az alkotmánybíróságra, és a testület felszólította a román hatóságokat, pártokat, hogy a továbbiakban tartózkodjanak ettől.

A népszavazás kapcsán a belügyminisztériumra nehezedő „nyomásgyakorlás” miatt lemondott tisztségéről Ioan Rus belügyminiszter és Victor Paul Dobre közigazgatásért felelős miniszter. A bukaresti belügyminisztérium egyik államtitkára, Ioan Nicolae Cabulea ellen a román ügyészség bűnvádi eljárást indított hivatali visszaélés gyanújával.

Zuhanórepülésbe kezdett a kormányzó romániai Szociálliberális Unió (USL) népszerűsége júliusban. A Traian Basescu államfő elmozdítását kezdeményező alakulat öt százalékot veszített, míg a Demokrata-Liberális Párt (PDL), ha lassan is, de erősödik.

A kormánypártok bojkottja miatt a meghirdetett időpontban nem gyűltek össze a határozathozatalhoz szükséges számban a szenátorok és képviselők a román parlament hétfői rendkívüli ülésén, amelyen a törvényhozóknak hivatalosan tudomásul kellett volna venniük az államfő leváltásáról rendezett népszavazás érvénytelenségéről szóló alkotmánybírósági határozatot.

Az alkotmány szerint az alkotmánybíróság határozatát a parlament együttes ülésén kell ismertetni, amely ezt követően, a hivatalos közlönyben való megjelenésekor lép hatályba.

Ezt követően a szociáldemokraták megváltoztatták a döntésüket, és Ponta személyes SMS-ekben kérte a képviselőket, hogy vegyenek részt az ülésen.

Végül 238 képviselő jelent meg, ami 21 fővel több, mint amennyi a határozatképességhez kellett, majd 195 szavazattal elfogadták az ülés egyetlen napirendjét, amely az alkotmánybírósági határozat felolvasása volt.

Az Alkotmánybíróság bírája felolvasta a testület határozatát. Kimondta a referendum érvénytelenségét, Crin Antonescu ideiglenes államelnöki mandátumának megszüntetését és Traian Basescu visszahelyezését az államelnöki tisztségbe.

A szociáldemokrata képviselők korábban azért döntöttek a bojkott mellett, mert a liberálisok is ezt támogatták, és nem szerették volna, ha a felek között ebben a kérdésben nézetkülönbség alakul ki. Úgy tűnik, ezt nem sikerült elkerülni, mivel a szocdem képviselők egy része végül bement a terembe, így a pártszövetségben megbomlott az egység.

Szabályos volt a referendum

A májusban hatalomra került Szociálliberális Unió már korábban is minden eszközt bevetett, hogy akár a jogszabályokat is felrúgva eltakarítsa az útjából Basescut, majd az érvénytelen népszavazást követően a legfőbb célja az volt, hogy a választói névjegyzékből teljesen jogtalanul töröljék ki a külföldön élő román állampolgárokat.  Az alkotmánybíróság végül augusztus 21-én döntött úgy, hogy érvénytelen volt a július 29-i referendum és az elnök visszatérhet a hivatalába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.