Újabb pofonba szaladt bele a román kormánypárt

Folyamatosan veszti el híveit a kormányzó Szociálliberális Unió Romániában, míg az ellenzék és az RMDSZ egyre erősebb.

Kovács András
2012. 08. 10. 12:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem jött ki jól a Basescu menesztésére tett erőfeszítésekből az USL: az IMAS közvélemény-kutató felmérése szerint a pártszövetség népszerűsége 5 százalékot esett júliusban az egy hónappal korábban mért adatokhoz képest. Júniusban még a megkérdezettek 66,6 százaléka válaszolt úgy, hogy az USL-re szavazna, júliusban már csak 61,4 százalékos volt ez az arány, igaz ezzel a szövetség még mindig kényelmes többségre tenne szert a parlamentben.

Szakértők ugyanakkor megjegyzik: az Európai Unió által a jogállamiság elleni támadások miatt keményen bírált USL imázsa valószínűleg ma még megtépázottabb, a felmérés készítésekor ugyanis még nem kezdődött el a Basescu leváltásáról kiírt népszavazás eredményei körüli botrány. Az ellenzéki PDL viszont emelkedőben van: júniushoz képest 4 százalékkal több, 16,3 százaléknyi választó nyilatkozott úgy, hogy rájuk voksolna.

Még lehetnek meglepetések

Zuhanórepülésbe kezdett ugyanakkor a bulvártévé-tulajdonos Dan Diaconescu populista Néppártja (PP-DD): áprilisban még 18,7 százalékkal állt a második helyen az USL mögött, júliusban a támogatottsága már csak tízszázalékos volt. Az utolsó párt, amely átlépné az 5 százalékos parlamenti bejutási küszöböt, az RMDSZ – a szövetség lényegesen javított egy hónappal korábbi megítélésén. Júniusban a megkérdezettek 4,3 százaléka támogatta volna, júliusra ez az arány már 6,2 százalékra nőtt.

A felmérés kapcsán fontos azt is megjegyezni, hogy a júniusi önkormányzati választásokon az USL és PP-DD lényegesen kevesebb szavazatot kapott, mint azt a közvélemény-kutatások mutatták, míg a PDL a vártnál jobban szerepelt. Ennek alapján valószínűleg most sem érné el a 60 százalékos arányt a szociálliberális szövetség, míg a PDL és a várhatóan egyesülő jobboldal lényegesen több szavazatra számíthat majd az év végén. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a román gazdaság egyre nehezebb helyzetbe sodródik a kormánypárti ámokfutás miatt, ami szintén nem kedvez az USL-nek.   

Hányan vannak?

A július 29-ei népszavazáson a résztvevők elsöprő többsége – részben az ellenzéki PDL bojkottja és a magyarok távolmaradása miatt – Basescu menesztésére szavazott, ám mivel nem teljesült az 50 százalék plusz egy fős érvényességi küszöb (a részvételi arány csupán 46,24 százalékos volt), a referendum elvileg érvénytelen.

Az USL ugyanakkor úgy véli, a tavalyi népszámlálás nyomán kiderült, már nem 18,2, hanem 16,5 millió választópolgár van, így a referendum érvényes. Az eredményt az alkotmánybíróságnak kell hitelesítenie, a taláros testület pedig bekérte az aktualizált választói névjegyzéket a kormánytól. A kabinet mindezt úgy értelmezte, hogy az augusztus 31-ei határidőig meg kell számolnia a választópolgárokat, hogy naprakész választói névjegyzéket küldjön a taláros testületnek.

Ellentmondások

Az alkotmánybíróság ugyanakkor hétfőn jelezte: nem új, hanem a július 29-ei népszavazáson használt névjegyzéket kér. Szintén hétfőn adott ki pontosítást a taláros testület egy pénteki állásfoglalásával kapcsolatban. A pontosítás értelmében az érvényességi küszöbbe a külföldön élő román állampolgárok is beleszámítanak.

Tudorel Toader alkotmánybíró mindezek kapcsán úgy nyilatkozott, ő még pénteken elutazott Bukarestből, így nem tudja, mi történt a hétvégén, azonban úgy véli: az alkotmánybíróság honlapján csütörtökön, a pontosítások előtt megjelent eredeti szöveg testesíti meg a taláros testület akaratát és a meghozott döntések szellemét. Hozzátette: a pontosításról ő is csak a sajtóból értesült, akárcsak a Velencei Bizottságnak küldött, az alkotmánybíróságot a politikum részéről ért nyomásgyakorlás miatti panaszról.

Megadást követelnek

Az ügyben ismét megszólalt Crin Antonescu ügyvivő államfő is, aki Basescu menesztésének egyik legfőbb szorgalmazója. Közölte, beszélt George Maiorral, a román hírszerző szolgálat vezetőjével, aki szerint nincs tudomásuk arról, hogy a közelmúltban bármilyen fenyegetés érte volna az alkotmánybíróság tagjait vagy bármely más közszereplőt.

Eközben kiderült: az USL nem enged abból, hogy menessze Basescut. Varujan Vosganian, a PNL alelnöke csütörtökön leszögezte: nem alkusznak a felfüggesztett államfővel, feltétlen „megadást” követelnek tőle, vagyis azt, hogy távozzon tisztségéből. Mint ismeretes, Basescu több ízben is fölajánlotta: ha az USL elfogadja az alkotmánymódosításra vonatkozó javaslatát, miszerint a parlament létszámát csökkentsék háromszáz főre, és csupán egy kamara maradjon, hajlandó idő előtt távozni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.