Zavar: rendkívüli ülést tarthat a román taláros testület

A román alkotmánybíróság tisztázná a Traian Basescu leváltásról szóló népszavazással kapcsolatos ellentmondásos közléseket.

PR
2012. 08. 09. 18:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelenleg pihenőszabadságon lévő Toader elmondta, hogy beszélt Augustin Zegreannal, az alkotmánybíróság elnökével, akitől kérte, hívja össze a testület rendkívüli ülését. Szerinte több alkotmánybíró is egyetért ezzel. Toader szerint tisztázniuk kell az ellentmondásos közléseket, hiszen például neki nem volt tudomása sem arról a hibaigazításról, amellyel a taláros testület utólag kiegészítette egyik múlt heti saját döntését, sem a Velencei Bizottsághoz intézett levélről, amelyben az alkotmánybíróság a rá nehezedő nyomásgyakorlást tette szóvá.

Kimaradt egy mondat

Titus Corlatean külügyminiszter megerősítette Romániának a jogállamiság melletti elkötelezettségét, és az alkotmánybíróság döntéseinek tiszteletben tartásáról biztosította a Velencei Bizottságot – írta a román külügyi tárca csütörtökön.

A Velencei Bizottság elnöke keddi közleményében kifejtette: számára „meglepő, sőt sokkoló”, hogy viszonylag rövid idő alatt már másodszor érkezik panasz egy európai uniós tagállam alkotmánybíróságától arra, hogy nyomást gyakorolnak a tagjaira. Gianni Buquicchio legutóbb július elején fejezte ki aggodalmait emiatt, miután a román alkotmánybíróság levélben fordult panasszal a nemzetközi intézményhez.

Az alkotmánybíróság a hét elején küldött a hivatalos közlönyhöz egy hibaigazítást, amelyben egy mondattal kiegészítette egyik múlt heti döntését a népszavazásról. Az alkotmánybíróság szerint szerkesztési hiba miatt maradt ki a mondat, amely arra vonatkozott, hogy nem lehet törölni a választói névjegyzékből a külföldön élő román állampolgárokat. A népszavazás szemszögéből fontos kérdés, hogy a külföldön élőket beleszámolják-e az érvényességi küszöbbe, hiszen legalább kétmillió állampolgárról van szó. Az ő törlésük a választói névjegyzékből a Basescu leváltását kezdeményező Szociálliberális Szövetségnek (USL) kedvezne.

Szándékosan módosítottak?

A Traian Basescut támogató média szerint valaki szándékosan módosította az alkotmánybíróságnál a taláros testület döntését, és éppen Toader merült fel lehetséges elkövetőként. Toader cáfolta, hogy ilyet tett volna, és rosszindulatú híresztelésnek nevezte az ügyet. Ugyanakkor Victor Ponta miniszterelnök szerint „gyanús” az utólagos hibaigazítás is, hiszen azt nem a pihenőszabadságon lévő alkotmánybírósági elnök írta alá, hanem az őt helyettesítő másik taláros.

A román belügyminisztérium a július 29-ei népszavazás előtt és után is megerősítette a választói névjegyzékben szereplő állampolgárok számát, amely 18,2 millió. Ezt másodszor, augusztus 1-jén tette meg, majd a következő nap a belügyminisztériumtól olyan átirat érkezett az alkotmánybírósághoz, amelyben közölték, hogy nem vállalnak felelősséget az adatok hitelességéért. Ezt követően halasztotta el a taláros testület a Basescu leváltásáról szóló népszavazás érvényességéről szóló döntés meghozatalát.

A népszavazás kapcsán a belügyminisztériumra nehezedő „nyomásgyakorlás” miatt lemondott tisztségéről Ioan Rus belügyminiszter és Victor Paul Dobre közigazgatásért felelős miniszter. A bukaresti belügyminisztérium egyik államtitkára, Ioan Nicolae Cabulea ellen a román ügyészség bűnvádi eljárást indított hivatali visszaélés gyanújával.

A helyzetet bonyolítja, hogy egy harmadik alkotmánybíró szerint neki nem volt tudomása a hibaigazításról, és ez csak akkor lehetett volna érvényes, ha összeül a testület. A médián keresztül zajló vita ellenére a hibaigazítás megjelent a hivatalos közlönyben. Egyelőre nem világos, hogy az alkotmánybíróságnak mikor lesz a rendkívüli ülése, a román média szerint leghamarabb jövő héten kerülhet rá sor.

Megkérdőjelezik a pártsemlegességet

Romániában az alkotmánybíróságnak kellene döntenie arról, hogy érvényes vagy érvénytelen volt az államfő leváltásáról szóló népszavazás. A testület pártsemlegességét alaposan megkérdőjelezik Romániában, mivel az alkotmánybírákat egyebek között a pártok, a kormány és az elnöki hivatal javasolja. A helyzetet bonyolítja, hogy kétharmados többséggel kell állást foglalniuk a népszavazás érvényességéről, ami azt jelenti, hogy a kilencből legalább hat alkotmánybírónak kell közös nevezőre jutnia.

Nem lett bűnbak

Az államfő elleni baloldali „puccskísérlet” megbukott, nem lesz előre hozott elnökválasztás, Traian Basescu 2014-ig mindenképpen marad. Az államfőt nem tudták bűnbakká tenni. Várhatóan nem indul újabb felfüggesztési eljárás ellene, mivel egy megismételt referendumon hasonló eredmény születne – hangsúlyozta az MNO-nak adott nyilatkozatában Szász Alpár Zoltán.

A Nézőpontok blogon megjelent bejegyzés szerint a népszavazás és az azt övező politikai csaták a román közjogi berendezkedés problémáit mutatják, melyeket már hosszú ideje képtelenek orvosolni a parlamenti pártok. A Ponta–Basescu kötélhúzás azonban káros hatással van mind az ország gazdasági helyzetére, mind nemzetközi megítélésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.