Phenjan ezzel – dacolva a nemzetközi közösség tiltakozásával – tevőlegesen is hozzálátott a rakétaindítás előkészítéséhez. A háromfokozatú rakétát az indítóálláson szerelik össze és töltik fel üzemanyaggal. Mindez mintegy három-négy napot vesz igénybe.
Phenjan a minap jelentette be, hogy újabb „műholdfelbocsátást” fog végrehajtani december 10. és 22. között. Hétfőn figyelmeztette a szomszédos országokat, hogy a felbocsátás a kijelölt napok valamelyikén lesz közép-európai idő szerint éjjel tizenegy és hajnali négy óra között. A rakéta első fokozata a Sárga-tengerbe esik, a második pedig a Fülöp-szigetektől mintegy 190 kilométerre keletre hullik az óceánba.
Észak-Korea legutóbb áprilisban kísérelt meg műholdfelbocsátást, de a szerkezet egypercnyi repülés után a tengerbe esett. Az volt a harmadik sikertelen kísérlete, az előző kettőt 1998-ban, illetve 2006-ban hajtotta végre. Amerikai és más külföldi megfigyelők szerint az állítólagos műholdfelbocsátás valójában egy ballisztikusrakéta-teszt volt. Az esetet az ENSZ Biztonsági Tanácsa is elítélte, felszólítva Észak-Koreát, hogy tegyen eleget a szervezet határozatainak, és függessze fel rakétaprogramját.
Az észak-koreai űrtechnológiai bizottság szombati közleménye szerint kielemezték a legutóbbi felbocsátás során elkövetett hibákat, és javítottak a műhold és a hordozórakéta megbízhatóságán. A bejelentés várható volt, miután az elmúlt hetekben amerikai, dél-koreai és japán források arról számoltak be, hogy műholdfelvételek alapján Phenjan újabb rakétakísérletre készül a közeljövőben.
Moszkva kész erőfeszítéseket tenni
Moszkva nyomatékosan felszólította Phenjant, vizsgálja felül döntését a műholdat szállító rakéta kilövéséről – olvasható az orosz külügyminisztérium hétfői közleményében.
A tárca honlapján elhelyezett nyilatkozat hangsúlyozza, hogy Oroszországban sajnálattal vették tudomásul Phenjan bejelentését a tervezett rakétakilövésről. Moszkva emlékeztetett arra, hogy többször felhívták az észak-koreai vezetés figyelmét arra, hogy tartsa be az ENSZ Biztonsági Tanácsa 1874-es számú határozatát, amelyben a világszervezet megtiltotta, hogy Észak-Korea ballisztikus rakétát lőjön fel.
Az orosz külügyminisztérium közleménye hozzáteszi: „Nem kételkedünk abban, hogy a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságnak jogában áll a békés célú űrkutatás, annak megvalósítása azonban kizárólag a fent említett (ENSZ BT) határozat eltörlése esetén lehetséges.”
Az orosz külügyminisztérium közölte: Moszkva kész további erőfeszítéseket tenni annak érdekében, hogy a hatoldalú tárgyalások keretében rendezzék a koreai-félszigeti konfliktust. Ennek egyik eredménye lehetne, hogy megszüntetik a Phenjanra vonatkozó tiltást, és lehetővé teszik a ballisztikus rakétakísérleteket a sztálinista állam számára.