A Westinghouse szeretné megnyerni a dél-csehországi temelíni atomerőmű két új energiablokkjának megépítésére kiírt pályázatot. Prágának a Westinghouse és egy orosz–cseh konzorcium ajánlata között kell választania. „A cseh nemzet megérdemli, hogy a legjobb és a legbiztonságosabb technológiát kapja, ezt a Westinghouse ajánlata kínálja” – jelentette ki Hillary Clinton hétfőn Prágában tartott sajtóértekezletén azt követően, hogy cseh vendéglátójával, Karel Schwarzenberggel tárgyalt.
Ez a beruházás az USA érdeke is – szögezte le Clinton. Hozzátette: „Nem szégyelljük, hogy a Westinghouse mellett lobbizunk, meggyőződésünk, hogy ez az ajánlat a legjobb, teljesíti a legmagasabb nemzetközi normákat is”. A miniszter szerint az amerikai ajánlat elfogadása hozzájárulna Csehország energetikai biztonságának megerősítéséhez és az energiaforrások diverzifikálásához.
Clinton a látszatra sem adott Prágában
„Meggyőződésünk, hogy Csehország számára is az amerikai ajánlat elfogadása lenne a legjobb megoldás” – jelentette ki Hillary Clinton. Elmondta, hogy az Európán kívüli országok közül az USA a legnagyobb külföldi befektető Csehországban, s ezt az együttműködést Washington szeretné megerősíteni és kibővíteni.
A CEZ-csoport 2009 augusztusában írt ki nyilvános pályázatot a temelíni atomerőmű 3. és 4. energiablokkjának megépítésére. Az utolsó előtti szakaszba az a három ajánlat jutott, amelyeket az amerikai Westinghouse, a francia Areva és a MIR-1200 orosz–cseh konzorcium nyújtott be.
Október elején a CEZ bejelentette, hogy az Areva nem teljesítette a megkövetelt feltételeket, ezért kizárták a pályázatból. A franciák hivatalosan tiltakoztak, s a döntés miatt vita van Prága és Párizs között. Ha a határozat érvényben marad, az Areva a pályázat végső szakaszában nem vehet részt. A CEZ-nek most egy éve van arra, hogy a két versenyben maradt ajánlat közül kiválassza a neki leginkább megfelelőt. A szerződések aláírását 2013 végére tervezik. Minden pályázó azt ígérte, hogy a cseh cégek részvétele több mint 70 százalékos lesz a 200 milliárd koronát meghaladó értékű projekt megvalósításában.
Az amerikai külügyminiszter Prágában a szíriai helyzetről is beszélt. „ Van egy határ, amelyet Bassár el-Aszad rendszerének a civil lakosság elleni fellépésében nem szabad átlépnie – jelentette ki. – Szeretném kihasználni az alkalmat és erélyesen figyelmeztetni a szíriai rendszert, hogy magatartása a civil lakossággal szemben brutális és megvetésre méltó. Van egy határ, amit neki sem szabad átlépnie” – válaszolta az amerikai diplomácia vezetője arra a kérdésre, az Egyesült Államok beavatkozik-e a szíriai konfliktusba, ha az Aszad-rezsim vegyi fegyverekkel fenyegetné a civil lakosságot. „Egyelőre nem kívánok arról beszélni, hogy beavatkozunk-e Szíriában” – mondta Hillary Clinton sajtóértekezleten azután, hogy tárgyalt Karel Schwarzenberg cseh külügyminiszterrel.