Az 58 éves politikusra a 478 alsóházi voksoló közül 328 szavazott. A felsőházban, a szenátusban 234-ből – újraszavazás után – 107 volt a mellette szavazók aránya, ez relatív többség, a második legtöbb voksot a balközép Japán Demokrata Párt (DPJ) új elnöke, Kaieda Banri kapta. (Az első szavazáskor egyikük sem került többségbe.)
Ezzel Abe – 2006-2007 után – immár másodszor lehet a távol-keleti szigetország kormányfője, ám ezúttal az utóbbi évek gazdasági válságától meggyengült ország élén és – főként Kínával – megromlott diplomáciai kapcsolatok közepette. Abe Sindzó azután léphet majd hivatalba, hogy Akihito császár hivatalosan is kinevezi őt.
Három év ellenzékben töltött idő után a Liberális Demokrata Párt visszatért a választók kegyeibe, akik csalódtak a Japán Demokrata Pártban: a DPJ csodákat ígért, de a vállalásokból jóformán semmit sem tudott valóra váltani, s nem volt képes visszaadni a lakosság erkölcsi tartását a tavaly márciusi nagy földrengés, szökőár és azt követő atombaleset után.
Abe Sindzó most azt ígéri, hogy kijavítja mindazokat a hibákat, amelyeket a DPJ három év alatt egymást váltó három miniszterelnöke elkövetett. Szemükre veti, hogy feldúlták a gazdaságot, rontották a kapcsolatokat a – kínai, koreai és orosz – szomszédokkal, felbosszantották az amerikai szövetségest, s mindezt anélkül, hogy az ország jól jött volna ki ezekből az ügyekből.
Pozitív kínai fogadtatás
Kína reméli, hogy az Abe Sindzó miniszterelnök vezette új japán kormány a Peking és Tokió közötti kapcsolatok normalizálása érdekében fog tevékenykedni – jelentette ki szerdán a kínai fővárosban a külügyminisztérium szóvivője. „Kína és Japán fontos szomszédai egymásnak. A két ország és népeik érdekeinek az egészséges és szilárd kínai-japán kapcsolatok felelnek meg. Reméljük, hogy az új japán kormány a kínai féllel közösen valós erőfeszítéseket fog tenni azért, hogy megoldja a két ország közötti viszonyban meglévő nehézségeket, és a kapcsolatok alakulását visszairányítsa a normális fejlődés útjára” – fejtette ki Hua Csun-jing szóvivő.
A két ország kapcsolataiban a Japánban Szenkaku, a Kínában pedig Tiaojü néven ismert szigetcsoport hovatartozása miatt támadt feszültség. A vita szeptemberben mérgesedett el, miután Tokió állami kézbe vette a szigetcsoport három tagját egy japán magántulajdonostól, miközben Peking szerint a terület „Kína területének elidegeníthetetlen része”, és a tokiói lépést Kína-szerte tömegtüntetéseken ítélték el.
A felek többször is megkísérelték rendezni a kérdést, ám a kompromisszumkészség hiánya miatt eredménytelenek maradtak a kísérletek. Szeptember közepe óta Kína rendszeresen a szigetcsoport térségébe küldi járőröző hajóit, amiért Tokió minden alkalommal hivatalosan tiltakozik Pekingnél.