Másodszor próbálkozhat a miniszterelnöki székben

Miniszterelnökké választotta a japán képviselőház és a szenátus Abe Sindzót szerdán, tíz nappal az után, hogy a jobboldali Liberális Demokrata Párt (LDP) elsöprő győzelmet aratott az előre hozott választásokon.

BuL
2012. 12. 26. 10:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 58 éves politikusra a 478 alsóházi voksoló közül 328 szavazott. A felsőházban, a szenátusban 234-ből – újraszavazás után – 107 volt a mellette szavazók aránya, ez relatív többség, a második legtöbb voksot a balközép Japán Demokrata Párt (DPJ) új elnöke, Kaieda Banri kapta. (Az első szavazáskor egyikük sem került többségbe.)

Ezzel Abe – 2006-2007 után – immár másodszor lehet a távol-keleti szigetország kormányfője, ám ezúttal az utóbbi évek gazdasági válságától meggyengült ország élén és – főként Kínával – megromlott diplomáciai kapcsolatok közepette. Abe Sindzó azután léphet majd hivatalba, hogy Akihito császár hivatalosan is kinevezi őt.

Három év ellenzékben töltött idő után a Liberális Demokrata Párt visszatért a választók kegyeibe, akik csalódtak a Japán Demokrata Pártban: a DPJ csodákat ígért, de a vállalásokból jóformán semmit sem tudott valóra váltani, s nem volt képes visszaadni a lakosság erkölcsi tartását a tavaly márciusi nagy földrengés, szökőár és azt követő atombaleset után.

Abe Sindzó most azt ígéri, hogy kijavítja mindazokat a hibákat, amelyeket a DPJ három év alatt egymást váltó három miniszterelnöke elkövetett. Szemükre veti, hogy feldúlták a gazdaságot, rontották a kapcsolatokat a – kínai, koreai és orosz – szomszédokkal, felbosszantották az amerikai szövetségest, s mindezt anélkül, hogy az ország jól jött volna ki ezekből az ügyekből.

Pozitív kínai fogadtatás

Kína reméli, hogy az Abe Sindzó miniszterelnök vezette új japán kormány a Peking és Tokió közötti kapcsolatok normalizálása érdekében fog tevékenykedni – jelentette ki szerdán a kínai fővárosban a külügyminisztérium szóvivője. „Kína és Japán fontos szomszédai egymásnak. A két ország és népeik érdekeinek az egészséges és szilárd kínai-japán kapcsolatok felelnek meg. Reméljük, hogy az új japán kormány a kínai féllel közösen valós erőfeszítéseket fog tenni azért, hogy megoldja a két ország közötti viszonyban meglévő nehézségeket, és a kapcsolatok alakulását visszairányítsa a normális fejlődés útjára” – fejtette ki Hua Csun-jing szóvivő.

A két ország kapcsolataiban a Japánban Szenkaku, a Kínában pedig Tiaojü néven ismert szigetcsoport hovatartozása miatt támadt feszültség. A vita szeptemberben mérgesedett el, miután Tokió állami kézbe vette a szigetcsoport három tagját egy japán magántulajdonostól, miközben Peking szerint a terület „Kína területének elidegeníthetetlen része”, és a tokiói lépést Kína-szerte tömegtüntetéseken ítélték el.

A felek többször is megkísérelték rendezni a kérdést, ám a kompromisszumkészség hiánya miatt eredménytelenek maradtak a kísérletek. Szeptember közepe óta Kína rendszeresen a szigetcsoport térségébe küldi járőröző hajóit, amiért Tokió minden alkalommal hivatalosan tiltakozik Pekingnél.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.