Lövöldözés történt az USA-beli Connecticut állam Newtown nevű városának egyik általános iskolájában. A New York Times beszámolója szerint az ámokfutó délelőtt fél 10-kor sétált be abba a terembe, ahol az anyja tanított. Először őt ölte meg, majd lelőtte a teremben lévő összes gyereket, és további hét felnőttet, mielőtt magával is végzett. A gyilkosnak négy fegyvere lehetett, és golyóálló mellényt viselt.
A rendőrség speciális egységei átkutatták a gyanúsított lakását, ahol az NBC értesülései szerint megtalálták az áldozat édesapjának holttestét. A gyilkosságsorozatot az elsődleges közlés szerint egy Ryan Lanza nevű 24 éves férfi követte el. Később a Gawker értesüléseiből azonban kiderült, az elkövető Ryan Lanza öccse, Adam volt, aki a bátyja jogosítványát használta.
Obama szerint lépéseket kell tenni
Túlságosan sok ilyen tragédia történt a közelmúltban – jelentette ki az ámokfutással kapcsolatban elmondott rövid beszédében Barack Obama, jelezve, hogy az amerikaiak „szívét összetörte” a kisiskolások életét követelő newtowni lövöldözés. „Szükség lesz arra, hogy összefogjunk, és érdemi lépéseket tegyünk annak érdekében, hogy megakadályozzuk a hasonló tragédiákat” – fogalmazott.
Az elnök már egy korábbi ámokfutás után a fegyverellenőrzési törvények felülvizsgálatát helyezte kilátásba. Most megjegyezte, hogy nem csupán politikai eszközökre gondol. Bejelentette azt is, hogy Connecticut állam vezetésének minden eszköz rendelkezésére áll, amire szüksége van, hogy megküzdjön a súlyos tragédia következményeivel. Előzőleg az elnök telefonon már beszélt Dan Malloy kormányzóval, akin keresztül együttérzéséről biztosította az áldozatok családjait.
Barack Obama négynapos gyászt hirdetett az országban, és elrendelte, hogy erre az időszakra az amerikai középületeken eresszék félárbocra a zászlókat.
Amerikai egyik legbékésebb városa volt
Végh József kriminálpszichológus szerint az ilyen tragédiák előzménye általában a téves nevelés és a kiszolgáltatottság. A szakember a Hír TV-nek kiemelte: ha édesapa a tettes, akkor az arra világít rá, hogy fiatal korában valamilyen megaláztatás érhette, és most vett elégtételt ezekért a gyerekkori szenvedésekért, megpróbáltatásokért. Érzelmi alapú cselekményről van szó – folytatta –, ami egy személyiségzavaros viselkedésben bontakozott ki.
A CBS televízió jelentette, a támadó szemtanúk szerint szintén meghalt, egyelőre tisztázatlan körülmények között. Az amerikai hírügynökség szerint általános iskolában még nem volt ilyen vérengzés az Egyesült Államok történetében.
Az első jelentések csak az egyik tanár sebesüléséről és a merénylő lelövéséről szóltak még, de az újsághírek frissített internetes változataiban már azt írták, hogy többen is meghaltak Newtownban, amely mintegy száz kilométerre van New Yorktól északkeletre.
Pop-pop-pop – lehetett hallani az épületben. Három ember ment ki a szobából a folyosóra, de csak egy ember jött vissza. (Az egyik túlélő)
A CNN beszámolója szerint az egyik szülő az incidens alatt végig az iskola épületében tartózkodott, és miután sikerült onnan kijutnia, a televíziótársaságnak adott interjújában beszélt a történtekről. Egy másik szülő legalább száz lövésről beszélt, a gyerekeket pedig folyamatosan terelték ki az épületből a rendőrség bevetési egységének segítségével.
A merénylő holtteste az egyik teremben lehet
Chris Murphy amerikai szenátor a tragédiát követően azt mondta: sokkolta a hír, amit a Sandy Hook általános iskolában történt lövöldözésről hallott, és imádkozik a gyerekekért és a szülőkért. Az amerikai tévé arról is hírt adott korábban, hogy a merénylő holtteste az egyik osztályteremben fekszik, de a hatóságok jelenleg vizsgálják ezt az információt.
Teljes a hírzárlat, a közeli kórházban kezelik a sebesülteket
A News Times riporterének közlése szerint Newtownban és közelében minden iskolát bezártak, a diákokat hazaküldték. Emellett arról is érkeztek hírek, hogy a sebesülteket a Danbury kórházba szállították – állapotukról teljes hírzárlat van érvényben. A CNN-ben később azt is közölték, hogy a gyilkos egy konkrét helyiségben végzett áldozataival.
Döbbenettel fogadta a hírt a világ többi része
Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője brüsszeli közleményében leszögezte, hogy sokként érte a lövöldözés híre. Együttérzését fejezte ki az áldozatok családjával és az amerikai néppel. José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke borzalmas tragédiának nevezte, hogy az ámokfutásnak reményteljes, fiatal életek estek áldozatul.
Több EU-tagország vezetője is gyorsan kifejezte részvétét az Egyesült Államokban történtekkel kapcsolatban. Stephen Harper kanadai miniszterelnök emellett azt is hangoztatta, hogy „ebben a nehéz időszakban minden kanadai amerikai barátaink oldalán áll”.
Az elmúlt időszakban történt esetek
Lövöldözés tört ki októberben egy floridai veteránotthonban. Ketten meghaltak, egy ember megsebesült. Az otthonban éppen egy karitatív rendezvény zajlott, amikor a parkolóban vita támadt. Mindhárom áldozat a Warlocks (Varázslók) motorosklub tagja. A lövöldözők számát nem közölték. A sebesült életveszélyes állapotban került kórházba.
Megölt három embert és egy negyediket megsebesített augusztusban egy 22 éves fegyveres egy sztriptízbárban a dél-alabamai Dothanban. Ryan Clark Petersont, aki egy szórakozóhelyen vitába keveredett, kivezették az utcára. Ő azonban fegyvert vett elő a gépkocsijából, visszatért a bárba, és agyonlőtte a 31 éves Tiffany Paige Grissettet, az 59 éves Thomas Robinst és a hely tulajdonosának fiát, a 20 éves Cameron Eubankst. A 33 éves Scotty Russel is megsérült, de túlélte az incidenst. Augusztus 13-án a Texas A&M Egyetemen egy ámokfutó pedig három emberrel végzett.
Szintén augusztusban ketten meghaltak, kilencen megsebesültek egy lövöldözésben az Empire State Buildingnél New Yorkban. Raymond Kelly New York-i rendőrfőnök tájékoztatása szerint a férfit egy éve bocsátották el munkahelyéről, emiatt kezdett ámokfutásba egykori munkaadója előtt a 33. utcában helyi idő szerint reggel kilenc óra után három perccel egy pisztollyal. Ezt követően az Empire State Building irányába indult, ahol tűzharcba keveredett az épület előtt szolgálatot teljesítő rendőrökkel, akik agyonlőtték.
Mészárlás a Batman-filmen
Gyilkosság és gyilkossági kísérlet bűncselekményének többrendbeli elkövetésével vádolták meg James Holmest, a közelmúltbeli coloradói mészárlás feltételezett elkövetőjét. Hét ember meghalt augusztus elején egy szikh templomnál történt lövöldözésben a Wisconsin állambeli Milwaukee külvárosában. Az elkövető a tette után öngyilkos lett.