Senkinek sem érdeke a megállapodás?

Hétfőre napolta el az amerikai szenátus az úgynevezett költségvetési szakadékról folytatott vitát, miután a hétvégén sem sikerült kompromisszumot kötni minden kérdésben.

WL
2012. 12. 31. 12:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harry Reid, a demokrata párti többség vezetője bejelentette, hogy az egyeztetés közép-európai idő szerint késő délután folytatódik. A háttérben mindazonáltal az érintettek a hivatalos folytatásig is tovább kísérleteznek egy mindenki számára elfogadható programváltozat kidolgozásával. Korábbi hírek szerint a megoldás már körvonalazódik a kongresszus republikánus és demokrata párti vezetői között. Reid azonban úgy vélte, még mindig „széles a nézetkülönbség” a két tábor között. Mitch McConnell, a republikánusok vezetője azt jelezte, hogy az egyeztetések egyelőre nem mozdultak ki a zsákutcából. Mint mondta, felvette a kapcsolatot Joe Biden alelnökkel is, kérve, hogy segítsen haladást elérni a témában.

Elnöki nyomásgyakorlás

Barack Obama elnök vasárnap személyesen is megpróbált nyomást gyakorolni a republikánusokra: egy televíziós nyilatkozatban elmarasztalta őket azért, mert számos újító, kompromisszumos ajánlatot visszautasítottak. Amennyiben kudarccal zárulnak a tárgyalások, kedd hajnalban Amerikában hatályba lép a második világháború utáni legnagyobb adóemelés és 600 milliárd dollárnyi költségvetési megszorítás.

A vita talán legfontosabb eleme Obama terve a legmagasabb jövedelmek után fizetendő adó megemeléséről. Az elnök az évi negyedmillió dollárt meghaladó jövedelmekből csípne le az eddiginél nagyobb részt, amit a képviselőházban többséggel rendelkező republikánusok – híven évtizedek óta képviselt álláspontjukhoz – határozottan elutasítanak. Az örökösödési és az ingatlanadók, valamint egyes társadalombiztosítási tervek szintén részét képezik a tárgyalásoknak.

Nem érdekük?

Egyes megfigyelők arra is rámutatnak, hogy egyik félnek sem érdeke igazán a mostani tárgyalások sikere. Kudarc esetén ugyanis Obama végrehajthatná az adóemelést, és ha a republikánusok nem hagynak jóvá semmilyen megállapodást, választóik nem vádolhatják őket ígéretszegéssel, az adóemelések elleni küzdelem feladásával.

Amennyiben a megállapodás most megszületne, az sem jelentené a megszorítási csomag életbe lépésének elkerülését. A kompromisszumot ugyanis valamennyi szenátornak jóvá kell hagynia, és meg kell még vitatni a képviselőházban is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.