A francia–német barátságról szólt Merkelék találkozója

A német–francia barátság európai jelentőségét emelte ki Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia államfő hétfőn Berlinben.

WL
2013. 01. 21. 21:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Merkel és Hollande 200 német és francia fiatallal beszélgetett hétfő este a berlini kancellári hivatalban. Hollande köszönetet mondott Németországnak a Maliban indított katonai akcióhoz nyújtott logisztikai támogatásért, ugyanakkor kiemelte, hogy a védelem területén nem halad kellő ütemben az európai egyesülési folyamat. Merkel a francia államfővel egyetértve korszerűtlennek nevezte az EU közös kül- és biztonságpolitikáját, s hangsúlyozta, hogy szorosabb együttműködésre van szükség. A két ország kapcsolatáról szólva kifejtette: a németeket a franciákkal összekötő barátság nélkül nem lehetett volna újraegyesíteni Németországot.

A fórumon sok szó esett a fiatalkori munkanélküliségről, amely a német kancellár szerint az Európai Unió legnagyobb problémája, és nagy igazságtalanság is, hiszen nem önhibából, hanem az előző nemzedékek mulasztásai miatt nem találnak állást fiatalok tömegei. A francia elnök ezzel összefüggésben ismertette egy tervét, amely szerint a pénzügyi tranzakciókat terhelő majdani adóból származó bevételből finanszíroznak majd a szakképzés fejlesztését szolgáló programokat. Többen kifogásolták az Erasmus uniós felsőoktatási csereprogram forrásainak csökkentését. „Ezt a dossziét majd még átnézem” – ígérte Angela Merkel.

A német–francia barátsági szerződést Konrad Adenauer, a Német Szövetségi Köztársaság kancellárja és Charles de Gaulle francia államfő írta alá 1963. január 22-én a párizsi Élysée-palotában. Az Élysée-szerződésként emlegetett megállapodás révén a kormányzati szinttől az iskolákig sűrű német–francia kapcsolathálózat szövődött. Az ifjúsági csereprogramokban eddig mintegy 8 millióan vettek részt.

Az évforduló megünneplésére kedden Berlinbe utazik a francia parlament csaknem valamennyi tagja és a teljes francia kormány. A német fővárosban együttes ülést tart a két parlamenti alsóház, a 622 tagú Bundestag és az 577 tagú nemzetgyűlés, valamint a francia szenátus küldöttsége és a német tartományokat képviselő Bundesrat, továbbá értekezletet tart a német–francia minisztertanács – a két kormány rendszeresen összeülő tanácskozó testülete – is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.