A The Wall Street Journal és a Financial Times közös kiadványa az orosz külügyminiszterről, Szergej Lavrovról nevezte el a listát, amelynek létrehozását a január elsején Oroszországban életbe lépett, úgynevezett Gyima Jakovlev-törvény írja elő.
A jogszabályt az amerikai Magnyitszkij-záradékra válaszul fogadta el az orosz törvényhozás. Az amerikai törvényi záradék megtiltotta a Szergej Magnyitszkij orosz jogász halálában felelősnek tartott orosz tisztségviselők beutazását az Egyesült Államokba, és elrendelte kintlévőségeik zárolását.
Orosz tiltólista, válaszul a Magnyitszkij-záradékra
Erre válaszul orosz tiltólista készült, amelyre tavaly ősszel 11 magas rangú amerikai állami tisztségviselő került föl. Később a beutazási engedély megtagadását kiterjesztették Viktor But New Yorkban elítélt orosz fegyverkereskedő, valamint az Egyesült Államokban örökbe fogadott orosz gyermekek jogait megsértő amerikai állampolgárokra, de a Magnyitszkij-záradék szerzőire és az érte lobbizókra is.
Az orosz külügyminisztérium javaslata szerint a guantánamói fogolytáborban történt kínzások miatt mások mellett John Ashcroft igazságügyi miniszternek, és George Tenet volt CIA-főigazgatónak is megtiltanák a beutazást Oroszországba.
A diplomáciai kapcsolatok miatt nem kerültek fel a listára
Az orosz tárca szerint a guantánamói foglyok kínzásáért és a CIA titkos európai börtöneiben történt jogsértésekért Dick Cheney volt alelnök és Condoleezza Rice volt külügyminiszter, George Bush korábbi amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója is felelős.
Cheney és Rice felkerülése a listára nem lett volna logikus, mert az ártott volna az orosz–amerikai diplomáciai kapcsolatoknak – vélekedett a Vedomosztyinak Leonyid Kalasnyikov, az orosz duma külügyi bizottságának alelnöke.
Guantanamo volt parancsnokának megtiltották a beutazást
Még az orosz választörvény elfogadása előtt megtiltották az Oroszországba beutazást Jeffrey Harbeson ellentengernagynak, az Egyesült Államok guantánamói haditengerészeti bázisa volt parancsnokának – írta az orosz Vedomosztyi.
Az orosz beutazási tiltólistára kerülő személyek névsorát a külügyminisztérium állítja össze Moszkvában, de annak összetételére a törvényhozás mindkét háza, az orosz emberi jogi biztos, a politikai pártok és az államhatalom képviselői is javaslatot tehetnek.