Jobboldali előretörés: de ki fog itt kormányozni?

Nagyon nehéz kormányalakítási tárgyalások jöhetnek a keddi izraeli előre hozott parlamenti választásokat követően.

Kovács András
2013. 01. 22. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meglehetősen izgalmas kormányalakítási tárgyalások előtt áll Izrael, ahol kedden tartanak előre hozott parlamenti választást. Bár a voksolást minden bizonnyal a Benjamin Netanjahu miniszterelnök Likud-Jiszráel Béténu jobboldali pártszövetség fogja megnyerni, de hogy kivel fog majd kormányozni az egyelőre roppant kérdéses. Az izraeli pártrendszer meglehetős töredezettségéért többek között a kétszázalékos parlamenti küszöb a „felelős”, valamint a tisztán listás választási rendszer.

„Az, hogy mi fog történni a választások után, az lényegesen érdekesebb lesz, mint maga a voksolás” – erről már Ofer Kenig politikai elemző beszélt. Felmérések szerint a Likud-szövetség 32-35 mandátumot szerez majd a 120 fős Knesszetben, így körülbelül még ugyanennyi szavazatra lesz szüksége Netanjahunak, hogy megkezdhesse a harmadik ciklusát. A második helyre a legesélyesebb a Munkapárt, amely 17 mandátumra számíthat, azonban az alakulat már korábban jelezte, hogy nem kíván koalíciót kötni Netanjahuékkal.

Ritka jelenség

A miniszterelnök mozgásterét mindenképpen növeli, hogy a politikai élet többi szereplője nem utasította el ilyen határozottan a közös kormányzásban való részvételt. Netanjahu a várakozások szerint a 2009-es helyzethez hasonlóan a megerősödő ultraortodox zsidó pártokkal próbál majd megállapodni, ami egyáltalán nem lenne meglepetés, mivel az utóbbi négy évben is viszonylag stabilan működött a kabinet, ami az izraeli politikai életben meglehetősen ritka jelenség.

A legújabb felmérések szerint a jobboldali pártokkal kötött Likud – Jiszráel Béténu-koalíciónak nagyon szűk többsége lenne, ami mindenképpen megnehezítené a kormány mozgásterét a mostani roppant bonyolult helyzetben. Belpolitikai színtéren az új kabinetnek csökkentenie kell az elszabaduló költségvetési hiányt, amelyet például a ciszjordániai telepeknek juttatott források megvonásával lehetne végrehajtani, de az ultraortodox pártok számára ez elfogadhatatlan.

A sarokkő

Netanjahunak ha nem sikerül a jobboldali alakulatokkal megállapodni, akkor még nyitva van előtte a centrista alakulatokkal való koalíciókötés. A középen álló erők közül a Cipi Livni volt külügyminiszter által alapított Mozgalom párt, a Kadima, valamint a Jair Lapid újságíró által alapított Jes Atid bár sok esetben kritikus a mostani kormánnyal szemben, bizonyos feltételek mellett hajlandóak lennének a közös kormányzásra.

Egy szélesebb koalíció létrehozása azért is lenne szerencsés Netanjahu számára, mert a következő években komoly megszorításokra lesz szükség, hogy az izraeli gazdaság versenyképességét megőrizzék. A koalíciókötés egyik sarokköve a palesztinkérdéshez való viszonyulás lehet: míg a centrista erők mindenképpen tárgyalásokat kezdenének, addig a Naftali Bennett vezette Zsidó Haza ellenez minden kétállami megoldást, és Ciszjordánia egy részének annektálását követeli.

„Netanjahunak el kell dönteni milyen koalíciót szeretne, döntenie kell Bennett és a jobboldal, illetve a centrista–balközép erők között” – hangsúlyozta Tamir Séfer politikai elemző. Az teljesen biztos, hogy a középen álló erők nem fognak belemenni egy olyan kormányba, amelyben Bennett is részt vesz, mivel ebben az esetben a békefolyamat minden bizonnyal léket kapna, tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.