Benjámin Netanjahu hivatalban lévő kormányfő, a keddi választáson legtöbb szavazatot kapott jobboldali Likud–Jiszráél Béténu választási koalíció vezetője és Jair Lapid, a második legnagyobb, Jes Atíd (Van jövő) nevű centrista párt elnöke két és fél órán át „kiváló hangulatban” cserélt eszmét a miniszterelnöki rezidencián az Izrael előtt álló kihívásokról, a jövendő kormány feladatairól – tájékoztatott a két párt közös közleménye. A közszolgálati rádió szerint hamarosan ismét találkoznak egymással. Ez volt Netanjahu első személyes találkozója várható koalíciós partnerével, miután a választások éjszakáján is először Lapidnak telefonált.
Izraeli médiaértesülések szerint megvitatták, hogy a Jes Atíd belépne-e egy olyan koalícióba, amelyben részt vesz a keletiek vallásos Sász pártja. Lapid pártjának egyik legfőbb követelése az ultraortodox vallásosok katonai szolgálata, amit a Sász ellenez.
Netanjahu telefonon gratulált
Netanjahu csütörtökön telefonon beszélt Naftali Bennettel, a 12 mandátumot nyerő Habájt Hajehudi (Zsidó Otthon) nevű, telepeseket támogató vallásos párt vezetőjével, és telefonon gratulált a két ultraortodox párt vezetőjének. Csütörtökön Netanjahu találkozóra hívta a balliberális Merec párt parlamenti frakcióját. A pártot vezető Zahava Galon elfogadta a meghívást, de elutasította pártja részvételét egy általa vezetett kormányban.
A következő napokban Simon Peresz államelnök tárgyalni fog a parlamentbe jutott pártok képviselőivel, majd ajánlásuk alapján kormányalakítással bízza meg azt a politikust, aki a pártok szerint a legalkalmasabb a szilárd koalíció megteremtésére. A felkérést várhatóan a legnagyobb pártot vezető Benjámin Netanjahu kapja.
Nüansznyival módosult a helyzet
Az országos választási bizottság hivatalosan is közzétette a választások végeredményét, amely csak „hajszállal” tért el a rádióban már kora délután bejelentettől. A dupla borítékkal leadott szavazatok felnyitásával és megszámlálásával csütörtökön módosult két párt mandátumainak száma: a Zsidó Otthon eggyel többet, 12 mandátumot kapott, az egyik arab párt pedig öt helyett csak négy képviselőt küldhet a jeruzsálemi knesszetbe.