Az egyenruhások és a média: változás az izraeli választáson

Két párt mandátumainak száma is módosult az izraeli előre hozott választásokon a szavazatszámlálás befejezését követően.

WL
2013. 01. 24. 15:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A külföldön szolgáló diplomaták, a katonák, a kórházakban ügyeletben lévő egészségügyiek és a börtönök közügyektől el nem tiltott rabjai tartózkodási helyükön dupla borítékban adták le szavazatukat. A külső borítékon személyes adataik szerepeltek, s voksukat a belső jelöletlen borítékban helyezték el. A több mint 230 ezer, ilyen módon leadott voksot csütörtökön összeömlesztve számlálták meg a jeruzsálemi közszolgálati rádió jelentése szerint.

Az előző választáson még a legtöbb szavazatot learató Kadima párt most éppen csak átlépte a bejutáshoz szükséges kétszázalékos küszöböt és mindössze két helyet szerzett. A katonák közül több mint hatezren az Álé Jarok (Zöld Levél) nevű, a marihuána legalizálását szorgalmazó pártra szavaztak.

Az új parlamentben 120 képviselőből 53-an először szereztek mandátumot, az elégedetlen izraeliek képviselőik majdnem felét leváltották. Az előző szavazásokon általában a képviselők harmada cserélődött.

Tábornokok és újságírók

Izraelben gyakran leszerelt vezérkari főnökökből és tábornokokból lesznek a politikusok, most viszont elsősorban a médiából jöttek az új képviselők: kilenc képviselő dolgozott előzőleg újságíróként, közülük a legismertebb a szociáldemokrata Munkapártot vezető Seli Jahimovics és az új centrista pártot, a Jes Atidot (Van Jövő) alapító Jair Lapid.

Az előbbi kategóriából is lesznek azért a törvényhozásban: két egykori vezérkari főnök, két leszerelt tábornok, négy volt rendőrkapitány és a „Sin Bet” belbiztonsági szolgálat két volt vezetője is bekerült a parlamentbe.

Az új, sorrendben a tizenkilencedik knesszetben néggyel több lesz a nő, mint az előzőben. A balliberális Merec képviselőinek fele nő lesz, a Jes Atid 19 képviselőjéből nyolcan a szebbik nem képviselői, a Likud-Jiszráél Béténu 31 mandátumából pedig hetet szereztek meg hölgyek. Az ultraortodox vallásos pártok továbbra is csak férfiakat küldtek a parlamentbe, ezért feminista szervezetek megpróbálták megakadályozni indulásukat, de indítványuk elbukott a választási bizottság szavazásán.

Egyharmaduk vallásos

Az új parlament tagjainak mintegy harmada vallásos. Tizennyolcan a két ultraortodox frakcióhoz tartoznak. A Bájt Hajehudi (Zsidó Otthon) 12 képviselőjéből tízen, a Likud soraiból hatan, a Jes Atídból hárman, és a Tnua (Mozgalom) nevű pártból egy képviselő gyakorolja a zsidó vallás szabályait az ultraortodoxoknál kevésbé szigorúan.

A második legnagyobb párt vezetőjén, Jair Lapidon kívül Meráv Mihaeli, a Munkapárt listáján negyedik helyen szereplő feminista újságírónő is magyar ajkú családból származik. Mihaeli a kolozsvári Kasztner Rezső unokája. Kasztner a második világháború idején a Budapesti Segélyező és Mentőbizottság élén zsidókat menekített, majd Izraelben a nácikkal való együttműködéssel vádolták és 1957-ben lelőtte egy ultrajobboldali aktivista.

Máris áll a bál

Nem akar részt venni a politikai középtől balra álló kormánykoalícióban Jair Lapid, a megválasztott parlament második legnagyobb, Jes Atíd (Van jövő) nevű centrista pártjának vezetője. Lapid ezt szerda késő esti sajtónyilatkozatában azzal indokolta, hogy nem hajlandó együttműködni egy arab képviselőnővel, aki rajta volt a Mavi Marmara török hajón, amely 2010-ben megpróbálta áttörni a Gázai övezet körüli izraeli blokádot. A hajó elleni izraeli kommandós akcióban kilenc török állampolgár életét vesztette.

Korábban még arról szóltak a hírek, hogy Benjámin Netanjahu a meglepetésre másodiknak befutó Jes Atíddal alakít kormányt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.