Nagykoalíciót terveznek Izraelben

Az eddig kormányzó jobboldali Likud és a második legtöbb voksot szerző Jes Atíd is nagykoalíció létrehozásában gondolkodik az izraeli választások eredményeinek ismeretében.

PR
2013. 01. 23. 14:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Benjámin Netanjahu miniszterelnök kijelentette, hogy „a lehető legszélesebb kormányt” akarja létrehozni, s már kedd este konzultálni kezdett telefonon a főbb pártok illetékeseivel.

„Azt szeretném, ha Netanjahu nemzeti egységkormányt hozna létre, kibővített kormányt az iráni kérdéssel, az arab tavasszal és az iszlamista téllel szemben – mondta Szilván Salom miniszterelnök-helyettes, aki mérsékeltnek számít a Likudon belül. – Tárgyalni fogunk minden párttal, hogy lássuk, hogyan alakíthatunk meg a lehető leggyorsabban egy ilyen kormányt.”

Mi van a siker mögött?

A Jes Atíd (Van jövő) látványos sikere megfigyelők szerint a főként a szociális és társadalmi kérdések iránt érdeklődő, nem vallásos középosztály győzelmét jelenti. Vezetője, a 49 éves Jair Lapid – aki a politikai élet új jövevényeként mindjárt királycsinálóvá is válhat – szintén „a lehető legszélesebb” kormányt óhajt.

„Céljaink világosak, különösen a katonai szolgálat terén – mondta a rádióban Méir Kohen, az ultraortodoxoknak a szolgálat alóli gyakori felmentésére utalva. – A miniszterelnöktől cselekedeteket várunk, nem csupán jelszavakat.” Kohen, aki negyedik a Jes Atíd választási listáján, azt is kijelentette, hogy „nem ülünk be olyan kormányba, amely nem tárgyal a palesztinokkal”.

Új arcok

„A visszaeső Netanjahuval ellentétben a keddi nap nagy győztese, (a volt tv-műsorvezető Jair) Lapid a választók érdeklődéséhez igazította mondandóját – írja a Háárec. „Stratégiája az volt, hogy a legkisebb ellenállás útját választja: mivel kevesebb embert haragított magára, mint más jelöltek, elnyerte a csalódott Kadima- és munkapárti szavazók, valamint feltehetőleg néhány sértett egykori Likud-szavazó voksát is.” A lap vezércikke szerint a választókat nyugtalanította az az elszigeteltség, amelybe Netanjahu és Avigdor Liberman külügyminiszter vezette Izraelt. A választók „jó kapcsolatokat akarnak a Barack Obama elnök vezette Egyesült Államokkal, nem pedig újabb lakásokat a telepeken és egy Irán elleni háború fenyegetését”.

A tel-avivi ynet hírportál, a nagy példányszámú Jediót Ahronót internetes oldala azt írja, hogy „a tiltakozások győztek, a széles értelemben vett középosztály győzött”. A portál szerint „az új izraeliek azt mondták, elegünk volt a Netanjahu-rezsimből, új arcot akarunk látni a politikai tükörben. Lapidot, Jahimovicsot, Bennettet. Nem Bibit. (...) Netanjahunak, aki már másodszor mért drámai csapást pártjára, haza kell mennie.”

Küszöb alatt a Kadima

A keddi voksok összesítése után, de még a katonák és a külföldön szavazók dupla borítékos szavazatainak összeszámlálása előtt az előző választáson legtöbb szavazatot szerző Kadima párt 1600 szavazattal a kétszázalékos bejutási küszöb alatt maradt a jeruzsálemi közszolgálati rádió jelentése szerint.

Korábban a központi választási bizottság azt közölte: patthelyzet alakult ki az új izraeli törvényhozásban, miután a knesszet jobb- és baloldali tömbjéhez tartozó pártok egyenlő számú mandátumra tettek szert az előre hozott választásokon.

Az exit poll-eredmények ismeretében kedd éjjel megtartott beszédében Benjámin Netanjahu biztosította híveit, hogy ő alakítja meg a következő, tervei szerint széles alapokon álló kormánykoalíciót „az országra váró hatalmas kihívásoknak megfelelően”.

A katonák, a kórházakban ügyeletben lévő egészségügyiek és a börtönök közügyektől el nem tiltott rabjai tartózkodási helyükön dupla borítékban adták le voksukat. A külső borítékon személyes adataik szerepeltek, a belső jelöletlen borítékban pedig szavazatuk volt.A dupla borítékok összeszámlálása csütörtökre fejeződik be. Az országos választási bizottság szerint a pártoknak mintegy 76 100 érvényes szavazatra van szükségük a kétszázalékos küszöb átlépéséhez.

A keddi választási eredmények teljes feldolgozása után lehetséges, hogy eggyel több mandátuma lesz a Habájt Hajehudi (Zsidó otthon) nevű, telepeseket támogató vallásos pártnak. Ha a Kadima nem kerül be, akkor a rá adott szavazatoknak a nagy pártok közötti szétosztása szintén befolyásolhatja a végső eredményt. Az arabok lakta településeken a választási részvétel mintegy tíz százalékkal alacsonyabb volt az átlagnál a választási bizottság adatai szerint.

Gyengülés valódi változás nélkül?

A Jiszráél Béténu párt délután rendkívüli ülésen értékeli az eredményeket. Avigdor Liberman pártja, amely a Likuddal közös listán indult, csak tíz-tizenegy mandátumra számíthat az együtt megnyert 31-ből, noha az előző parlamentben tizenöt helye volt. Liberman a kampány során kijelentette, hogy a voksolás után a két párt majd külön-külön frakcióval lesz jelen az új parlamentben.

Azzam El Ahmad, a mérsékelt palesztin Fatah párt egyik vezetője szerint Izrael jobboldali tömbjének meggyengülése kedvező fejlemény, de a jeruzsálemi közszolgálati rádiónak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy mégsem számít valódi változásra az új izraeli kormány politikájában. Reményét fejezte ki, hogy a Jair Lapid, a Jes Atíd (Van jövő) párt vezetője a jó irányba befolyásolja majd Netanjahut, és nem teszi magáévá a jobboldal nézeteit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.