Izraeli választások: patthelyzet a knesszetben

Patthelyzet alakult ki az új izraeli törvényhozásban, miután a knesszet jobb- és baloldali tömbjéhez tartozó pártok egyenlő számú mandátumra tettek szert az előre hozott választásokon.

WL
2013. 01. 23. 9:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A testület internetes oldalán a voksok 99,5 százaléka alapján közzétett, legfrissebb adatok szerint a jobboldali és vallásos pártok tömbje – amelynek élén Benjámin Netanjahu kormányfő Likud–Jiszráél Béténu választási koalíciója áll – ugyanúgy 60 mandátumot szerzett a 120 tagú knesszetben, mint a baloldali, centrum- és arab pártok tömbje. A kormányalakítás ennek fényében roppant nehéz lesz.

Az így előállt helyzetben kulcsszerephez juthat a következő kormánykoalíció megalakításában a meglepetésre második helyen végzett új párt, a centrista Jes Atíd (Van Jövő) – vélekednek az izraeli médiában megszólaltatott szakértők.

A központi választási bizottság csütörtök reggelre fejezi be a katonák és a külföldön szavazók összesen mintegy 230 ezer szavazatának összeszámlálását, de az izraeli 10-es tévécsatorna szerint már nem valószínű, hogy a kialakult kép lényegesen módosulna.

Akik szóba jöhetnek

A legnagyobb erő a Netanjahu vezette Likud–Jiszráél Béténu választási pártszövetség lett 31 képviselői hellyel a 120 tagú parlamentben, de a jobb- és a baloldal kiegyenlítődött erőviszonyai miatt az eddigi miniszterelnök csakis egy centrum- vagy baloldali párt bevonásával alakíthat ki kormányképes koalíciót. Második helyen a baloldali blokkhoz sorolt Jes Atíd végzett 19 mandátummal. A párt „szektoriális pártként” hirdette magát, s azt ígérte, hogy a nem vallásos középosztály érdekeit fogja képviselni. Ennek érdekében kampányukban pragmatikus lépéseket követeltek a palesztinokkal és ciszjordániai építkezésekkel kapcsolatban. Ez megkérdőjelezi részvételüket egy telepeseket támogató koalícióban.

A harmadik legnagyobb párt 15 parlamenti hellyel a szociáldemokrata Munkapárt lett. Seli Jehimovics pártelnök a Munkapárt éjszakai tel-avivi nagygyűlésén az exit pollok ismeretében ismét azt hangoztatta: pártja nem vesz részt Netanjahu vezette koalícióban. Az ultraortodox keleti vallásosokat tömörítő Sasz párt és a telepeseket támogató vallásos-nacionalista Habájt Hajehudi (Zsidó Otthon) 11-11 mandátumot kapott a választóktól. Az ultraortodox askenáziak vallásos pártja 7 helyet szerzett, Cipi Livni volt külügyminiszter Tnua (Mozgalom) nevű új, centrista pártja 6-ot, akárcsak a balliberális Merec párt (6). Együtt 12 helye lesz három arab pártnak, és – a még nem végleges eredmények alapján – átlépte a kétszázalékos bejutási küszöböt az előző, 2009-es parlamenti választáson legtöbb szavazatot szerző Kadima párt, amely ezzel 2-3 mandátumhoz juthat.

Peresz kezében a döntés

A törvények szerint az államfő, Simon Peresz azt a politikust kéri fel kormányalakításra, akinek pártját a legesélyesebbnek látja egy szilárd koalíció megteremtésére. Az izraeli 10-es csatornán az elnöki hivatal képviselője azt mondta, hogy Peresz a jövő héten kezdi meg egyeztetéseit a pártelnökökkel. Az izraeli televízió szakértői szerint Benjámin Netanjahu felkérése a legvalószínűbb, de elméletileg az is elképzelhető, hogy Simon Peresz a megbeszélések után Jair Lapidot, a Jes Atíd párt vezetőjét tekinti esélyesebbnek egy kormányképes koalíció megteremtésére.

Netanjahu alapelvei

Az exit poll eredmények ismeretében kedd éjjel megtartott beszédében Benjámin Netanjahu biztosította híveit, hogy ő alakítja meg a következő, tervei szerint széles alapokon álló kormánykoalíciót „az országra váró hatalmas kihívásoknak megfelelően”. Azt mondta, hogy új kormányának öt alapelve lesz, s ezek közül első helyen emelte ki a honvédelem, főként az iráni nukleáris fenyegetés ügyét, ezt a gazdasági erősödés és a felelősségteljes békepolitika követte. Emellett az egyenlőbb közteherviselést, valamint a drágaság és a megélhetési nehézségek csökkentését nevezte meg új kormánya legfontosabb feladatai között.

Sokan mentek el szavazni

A választásokon a szavazásra jogosultak 66,6 százaléka jelent meg, ami 1,4 százalékkal meghaladta a legutóbbi, 2009-es részvételi arányt. A tévécsatornák riportjai szerint igen sikeres volt a hetek óta voksolásra buzdító kampány. Sokan csak a szavazófülkében döntötték el, hogy melyik pártra szavaznak. A magas részvételi arány a szakértők szerint nem kedvezett a kis pártoknak. A valaha mért legmagasabb szavazati arány 86,9 százalékos volt, az első parlamenti választáson, 1949-ben. Izrael történetében eddig 18 parlamentet választottak, tizenkét miniszterelnök vezette az országot.

Csak országos pártlistákra lehetett szavazni, Izraelben nincsenek egyéni képviselők. Több mint 5,6 millió szavazópolgárt vártak a több mint tízezer szavazófülkéhez, ahol mintegy húszezren vigyáztak a biztonságra az izraeli közszolgálati rádió jelentése szerint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.