A 2013-as költségvetés elfogadásának nehézségei miatt előre hozott, kedden tartott választásokon meggyengült a legnagyobb kormánypárt, a Likud–Jiszráél Béténu választási koalíciója, amely mintegy félmillió feldolgozott szavazat alapján a voksok 24,84 százalékát szerezte meg. Meglepetésre az új, Jes Atíd (Van jövő) nevű centrista párt lett a második 13,47 százalékkal. A párt élén a Vajdaságból Izraelbe vándorolt, magyar anyanyelvű, néhai Tomi Lapid fia, Jair Lapid áll. A harmadik a szociáldemokrata Munkapárt lett 12,51 százalékkal. Seli Jehimovics, a párt vezetője előre kizárta annak lehetőségét, hogy részt vegyen egy, a Benjámin Netanjahu jelenlegi miniszterelnök vezette kormánykoalícióban.
A vallásos keletiek Sász pártja 9,82 százalékot szerzett a félmillió feldolgozott szavazatból, a telepeseket támogató nacionalista vallásos Bájt Hajehudi (Zsidó Otthon) pedig 8,94 százaléknyi voksot kapott a választóktól. Cipi Livni volt külügyminiszter új, középutas Tnua (Mozgalom) nevű pártjának 5,3 százaléka, a balliberális Merecnek 4,99 százaléka, az askenázi ultraortodoxok pártjának 5,42 százaléka volt, és egy arab párt érte el a kétszázalékos bejutási küszöböt.
Netanjahu biztosította híveit
Az exit poll eredmények ismeretében kedd éjjel megtartott beszédében Benjámin Netanjahu biztosította híveit, hogy ő alakítja meg a következő, tervei szerint széles alapokon álló kormánykoalíciót „az országra váró hatalmas kihívásoknak megfelelően”. Azt mondta, hogy új kormányának öt alapelve lesz, s ezek közül első helyen emelte ki a honvédelem, főként az iráni nukleáris fenyegetés ügyét, ezt a gazdasági erősödés és a felelősségteljes békepolitika követte. Emellett az egyenlőbb közteherviselést, valamint a drágaság és a megélhetési nehézségek csökkentését nevezte meg új kormánya legfontosabb feladatai között.
Koalíciós tapogatózások
A politikai patthelyzetet előrevetítő első választási eredmények fényében megkezdődtek a pártok közötti koalíciós tapogatózások kedd este Izraelben. Az exit pollok eredményeinek nyilvánosságra hozása után Benjámin Netanjahu, a Likud párt vezetője és miniszterelnök-jelöltje Facebook-oldalán köszönetet mondott „az izraeli polgároknak, akik éltek demokratikus jogukkal”. Netanjahu, akinek pártja a Jiszráél Béténu (Izrael a hazánk) párttal közös listán 31 mandátumot szerzett, úgy véli, hogy „az exit poll eredmények szerint Izrael polgárai egyértelműen kinyilvánították akaratukat, hogy tovább szolgáljak miniszterelnökként és a lehető legszélesebb kormányt alakítsam meg” – áll a bejegyzésben.
Netanjahu invitáló szavakat intézett Jair Lapidhoz, a Jes Atíd nevű centrista párt vezetőjéhez, amely a második legtöbb mandátumot szerezte a választásokon. „Lehetőségünk van nagy dolgok véghezvitelére Izrael népének javára” – mondta.
A 12 mandátumot szerző Bájt Hajehudi (Zsidó otthon) egyik vezetője a Likud természetes szövetségesének nevezte pártját, szégyenteljesnek és a kampány velejárójának mondta eddigi nézeteltéréseiket.
Seli Jehimovics, a szociáldemokrata Munkapárt elnöke a Facebook közösségi portálon azt írta, hogy „politikai dráma” bontakozik ki Izraelben a választás után. „A végleges eredményeket csak szerda reggel tudjuk meg. Mindent elkövetek, és már el is kezdtem ezen dolgozni este, hogy a szociális-gazdasági ügyeken alapuló koalíciót hozzak létre, hogy megakadályozzam egy Netanjahu-kormány létrejöttét” – osztotta meg gondolatait.
A választások legnagyobb meglepetésének, a Jes Atídnak az élén álló Jair Lapid egyelőre csak köszönetet mondott híveinek.
Magasabb részvételi arány
Az országos választási bizottság várhatóan pénteken hozza nyilvánosságra a hivatalos eredményeket. A börtönökben és a kórházakban különleges szavazatszedő bizottságok működtek, a katonák és a külföldi kiküldetésben lévők már napokkal hamarabb elkezdték szavazataik leadását.
A választásokon a szavazásra jogosultak 66,6 százaléka jelent meg, ami 1,4 százalékkal meghaladta a legutóbbi, 2009-es részvételi arányt. A tévécsatornák riportjai szerint igen sikeres volt a hetek óta voksolásra buzdító kampány. Sokan csak a szavazófülkében döntötték el, hogy melyik pártra szavaznak. A magas részvételi arány a szakértők szerint nem kedvezett a kis pártoknak. A valaha mért legmagasabb szavazati arány 86,9 százalékos volt, az első parlamenti választáson, 1949-ben. Izrael történetében eddig 18 parlamentet választottak, tizenkét miniszterelnök vezette az országot.
Csak országos pártlistákra lehetett szavazni, Izraelben nincsenek területi képviselők. Több mint 5,6 millió szavazópolgárt vártak a több mint tízezer szavazófülkéhez, ahol mintegy húszezren vigyáztak a biztonságra az izraeli közszolgálati rádió jelentése szerint.