Közös magyar–szlovák támogatás az egyetemnek

Közös erőfeszítésekre tettek ígéretet a révkomáromi Selye János Egyetem (SJE) jogállásának megőrzése érdekében a magyar és a szlovák szaktárca vezetői csütörtökön Pozsonyban.

WL
2013. 01. 24. 13:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balog Zoltán, az Emberi Erőforrások minisztere csütörtöki hivatalos pozsonyi látogatása során a két ország oktatásügyéről, kilátásairól, valamint a tervezett reformokról egyeztetett Dusan Caplovic szlovák oktatásügyi miniszterrel. A tárgyalást követő sajtótájékoztatón Balog Zoltán az MTI kérdésére így válaszolt: a magyar fél egyetemi oktatókkal, valamint a kiküldésükhöz szükséges anyagi szerepvállalással fogja segíteni a Selye János Egyetemet abban, hogy az megőrizhesse egyetemi besorolását.

Caplovic rámutatott: az SJE a 2013-as évben nagyobb állami támogatást kapott a korábbinál és ez is segítheti az intézményt abban, hogy 2014-ben már teljesíteni tudja az akkreditációs kritériumokat.

Balog Zoltán és Dusan Caplovic tárgyalásuk témáiról beszámolva elmondták: a két ország oktatásügyének helyzetéről folytatott egyeztetés során különleges figyelmet szenteltek a nemzetiségi nyelvű oktatás célkitűzéseire mindkét országban. Megegyeztek arról, hogy erősíteni fogják a nemzetiségi nyelvű oktatási intézményeknek az anyaországok részéről történő támogatását.

Hasonló megoldási irányok

Dusan Caplovic leszögezte: megerősítést nyert, hogy mindkét szaktárcának hasonló problémákkal kell szembenéznie az oktatásügy terén, és azokra hasonló megoldásokkal állnak elő. Hozzátette: megoldásra váró feladat az oktatási intézmények optimalizálása és átstrukturálása. Balog Zoltán elmondta: bebizonyosodott, hogy mindkét ország két évtized után, mostanra jutott odáig, hogy kijavítsa az oktatási rendszer múltból örökölt strukturális hibáit. Leszögezte: nemcsak a problémák, de a két tárca megoldási irányai is hasonlóak, például az erősebb állami szerepvállalás az alsófokú és a középfokú oktatásban. „Ez (az erősebb állami szerepvállalás) egyszerre jelenti a pedagóguspálya biztonságosabbá tételét és az oktatás színvonalának emelését – tette hozzá.

Az emberi erőforrások minisztere elmondta: hasonlóak az elképzelések a szakiskolák terén, ahol a szaktárgyak oktatásának megerősítése a cél, valamint a felsőoktatásban is, ahol a versenyképességet és a minőséget javítanák Magyarországon és Szlovákiában egyaránt. Ezzel kapcsolatban – részben tapasztalatcsere céljából – további együttműködési lehetőségeket látnak a szaktárcák. Dusan Caplovic ennek kapcsán elmondta: április végén nemzetközi szakmai konferenciát rendez a szlovák oktatási tárca, ahová most magyar partnerét is meghívta.

Balog Zoltán hivatalos pozsonyi látogatása hátralévő részében Berényi Józseffel, a Magyar Közösség Pártja elnökével találkozik, és ellátogat a pozsonyi Magyar Intézetbe.

Már tavaly megállapodtak

2012. szeptember 20-án közös nyilatkozatot fogadott el Révkomáromban a Magyar–Szlovák Oktatási, Tudományos, Sport és Ifjúsági Vegyes Bizottság arról, hogy Magyarország és Szlovákia törekszik arra, hogy a révkomáromi Selye János Egyetem minél hamarabb teljesítse az egyetemi akkreditációs feltételeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.