Magyar útra lépnének a britek?

Szigorúan szabályoznák a nyerőgépeket Nagy-Britanniában, miután kiderült, az ország szegény kerületeiben milliárdokat játszanak el a rászorulók.

Kovács N. László
2013. 01. 06. 15:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Komoly társadalmi problémává nőtték ki magukat a játékgépek a szigetországban, mióta a hatvanas évek elején engedélyezték őket. Az úgynevezett magas tétű nyerőgépeken akár 100 fontot (35 ezer forint) is lehet kockáztatni egyszerre – a kerék húsz másodperc alatt körbefordul, a pénz pedig vagy megduplázódik, vagy elveszik.

Tilalom hazánkban

Hazánkban 2012. október 10-től hatályos a játéktermeket, nyerőgépek üzemeltetését és az e-kaszinókat betiltó szabályozás. A parlament döntése értelmében 150-200 nyerőgép maradhatott az országban. A Századvég Piackutató Zrt. felmérése szerint a megkérdezettek 89 százaléka támogatta a nyerőgépek kormányzati tilalmát.

A Fairer Gambling nevű civil szervezet most egy friss felmérést tett közzé, melyből kiderül, mekkora problémát jelent a gyors pénz ígérete a szegény régiókban. Az ország ötven legnagyobb munkanélküliségi rátájával rendelkező körzetében 5,6 milliárd fontot (azaz több mint 2000 milliárd forintot) dobtak be az 1200 fogadóirodában működő majd 5000 játékgépbe. Ezzel szemben az ötven legjobb helyzetben lévő kerületben csupán ezer gép működik, ezek pedig alig 1,5 milliárdos forgalmat bonyolítottak le.

Megdöbbentő számok

A Fairer Gambling szerint a számokból kiderül, komoly társadalmi problémáról van szó, amit a szervezet szerint a szerencsejátékból profitáló cégek tovább gerjesztenek, mivel szándékosan a szegény, munkanélküliségtől és nyomortól sújtott körzetekbe helyezik a legtöbb játékgépet. A szabályok szerint egy üzletben csak négy automata kaphat helyet, a bukmékerek ezért sorban nyitják egymás mellett az újabb és újabb üzlethelyiségeket. „Ez az ipar kiszívja az életet Nagy-Britannia legszegényebb közösségeiből” – fogalmaz a jelentés.

A politika is megdöbbent a számokon. „Azt hiszem, morális kötelességünk feltenni a kérdést, miért épp a szegényeket célozzák ezek a fogadóirodák. Meg kell vizsgálnunk, mit tehetünk ez ellen – nyilatkozta Lucy Powell munkáspárti képviselő, akinek körzetében 190 millió font forgalmat bonyolítottak le a nyerőgépek. – Ez több, mint amit közszolgálatokra költünk.” A Fairer Gambling szerint a felelős kulturális miniszternek jogában áll rendelettel csökkenteni a téteket és szigorítani a szabályokat, „a tehetetlenségre ezért nincs mentség”. A kormányzati szóvivő újságírói kérdésre „heteken belüli intézkedéseket” ígért.

(The Guardian, Guardian.co.uk, The Daily Mail, Dailymail.co.uk)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.