„Már ma legalább négyszáz új kegyelmi kérvény van az asztalomon. Arra való tekintettel, hogy havonta mintegy kétszáz-háromszáz kérvényt kapok, legkevesebb még egyszer amnesztiát hirdetek” – mondta Klaus a Mladá Fronta Dnes című cseh napilapban csütörtökön megjelent interjúban. A tervezett újabb közkegyelemmel kapcsolatban azonban semmiféle részletet nem közölt.
Klaus tízéves elnöksége idején idén január elsején, a Cseh Köztársaság megalakulásának 20. évfordulója alkalmából hirdetett első ízben közkegyelmet. Az amnesztia következtében mintegy 7500 ember, a csehországi bebörtönzöttek csaknem egyharmada kerül szabadlábra. Pavel Blazek igazságügyi miniszter szerint jelenleg több mint 23 ezer ember van a cseh börtönökben. Csehország két évtizedes fennállása óta ennyi bebörtönzött egyszerre még soha nem kapott kegyelmet.
Éles bírálatok
A meglepő és váratlan államfői amnesztia – Klaus eddig ugyanis azt hangoztatta, hogy hiba közkegyelemmel beavatkozni a bírósági döntésekbe – az első, többnyire pozitív reagálások után egyre inkább éles bírálatok tárgya Csehországban. A legfőbb kifogás az, hogy a közkegyelem révén kiszabadulnak olyan elítéltek is, akik korrupció és súlyos gazdasági bűncselekmények miatt kerültek börtönbe, illetve indult ellenük eljárás. Az amnesztia következtében a korábban nagy port felverő ügyekben károsultak ezrei elesnek a bírósági úton megszerezhető kártérítéstől.
Rendkívüli ülést kezdeményeznek
Az ellenzéki Cseh Szociáldemokrata Párt bejelentette, hogy elfogadhatatlannak tartja az amnesztia mértékét, és rendkívüli parlamenti ülést kezdeményez az államfő döntésének megvitatására. Milos Zeman volt miniszterelnök, a januári államfőválasztás esélyese csütörtökön újságíróknak azt mondta: súlyos hibának tartja Klaus döntését, s ha megnyeri az elnökválasztást, sohasem fog élni a közkegyelem jogával. A cseh alkotmány szerint a köztársasági elnöknek joga van közkegyelmet gyakorolni, de rendeletét a miniszterelnöknek is alá kell írnia.
Ellenben Klaus – akinek második ötéves hivatali időszaka március elején jár le – az interjúban azt állítja, hogy az amnesztia révén újrakezdési esélyt akart adni azoknak, „akik megsértették ugyan a törvényt, de nem visszaeső bűnözők”. Ugyanakkor az elnöki amnesztia „a megbékélés és a megbocsátás gesztusa is” – hangoztatta az elnök.