„Nem fogják elvenni a fegyvereinket”

Az idővel versenyeznek a szigorúbb fegyverviselési szabályok támogatói: addig kell eredményt elérni, amíg az emberek nem felejtik el a szörnyűségeket.

Kovács N. László
2013. 01. 14. 18:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szigorúbb fegyverviselés hívei az elmúlt évek szélmalomharcai során kitapasztalták, mennyi ideig tart ki az ország figyelme és felháborodottsága egy borzasztó lövöldözés után: általában harminc napig. Ha ez alatt nem sikerül eredményt elérni, a közvélemény a következő „érdekesség” felé fordul, a szigorításhoz szükséges reflektorfény pedig eltűnik. A newtowni mészárlás esetében tegnap telt le a harminc nap. A figyelem egyelőre kitart, talán a minden korábbinál borzalmasabb bűntett, talán az erősödő politikai viták miatt. A fegyvertörvény-szigorítás támogatói egyelőre bizakodóak, de tudják, harcuk az idő ellen is folyik.

Alelnöki javaslatok, futurisztikus megoldások

Jól ismeri ezt a tanulságot a kormányzat is. Az elnök Joe Bident bízta meg a konkrét tervek kidolgozásával, aki megígérte, legkésőbb a hét közepén főnöke asztalára teszi javaslatait. Az alelnök hetek óta tárgyal a kérdés mindkét oldalán álló felekkel, a megbeszélések témái alapján pedig körvonalazódni látszik az Obama-kormány cselekvési terve. Az úgynevezett félautomata fegyverek (assault weapons) és a nagy kapacitású tölténytárak tilalma, a minden fegyverüzletre kiterjedő ellenőrzések bevezetése, az illegális kereskedelem szigorúbb büntetése szinte biztosan helyet kap majd a javaslatok között.

Obamáék azonban mélyebbre ásnának a fegyvertörvények szigorításánál, bevallott céljuk, hogy ne csak az erőszak eszközeit, de rejtettebb okait is megszüntessék. Ennek érdekében Biden tervei közt vélhetően szerepelni fog a mentális problémákkal rendelkezők szigorúbb ellenőrzése és a videojátékokban és filmekben megjelenő erőszak korlátozása is. Az alelnök az egyenesen tudományos–fantasztikus történetekbe illő megoldásokat sem vetette el: megfontolandónak ítélt például egy olyan új technológiát, melynek segítségével a fegyvert csakis jogos tulajdonosa tudja elsütni. „Nem kell megmagyaráznom, mit jelentett volna, ha Adam Lanza nem tudja igénybe venni anyja fegyverarzenálját a newtowni szörnyűségek során” – nyilatkozta Biden.

Megosztottság, ezrek az utcákon

Egyes államok vezetői is beszálltak a vitába. Andrew Cuomo, New York demokrata kormányzója például évértékelő beszédében az ország legszigorúbb fegyvertörvényének bevezetésére tett ígéretet. A kormányzó a Biden-féle javaslatok mellett azt is szeretné, ha az elmebajban szenvedők orvosai jelentenék a rendőrségnek, ha páciensük erőszakos jeleket mutat. Martin O’Malley, Maryland demokrata kormányzója minden fegyvertulajdonostól ujjlenyomatot vetetne. Szigorú büntetésekkel és tilalmakkal megrakott törvényeket hozott kilátásba Colorado, Connecticut és Illinois kormányzója is. „Túl sok a fegyver, túl sok a gyilkosság. Valamit tennünk kell, elsősorban azokkal a puskákkal, amelyek egy katonán kívül senki kezébe nem valók” – fogalmazott O’Malley.

A fent említett államokat egytől egyig demokraták vezetik. A politikai különbségeket jelzi, hogy a hagyományosan konzervatív Wyoming éppen ellenkezően reagált: az állami törvényhozás olyan rendelkezésen dolgozik, mely semmissé tesz minden Washingtonban elfogadott szigorítást, amely a fegyvertartásra vonatkozik. „Ezek az eszközök, melyeket most el akarnak venni tőlünk, a kultúránk fontos részét képezik – nyilatkozta Mark Baker képviselő. – Üzenjük a szövetségi kormánynak, hogy akárhogy is döntenek, ennek az államnak a földjén nem lesz érvényes a szigorítás.”

A megosztottság a törvényhozás termeiből az utcára is kiszűrődött. Több ezer tüntető jelent meg például a Saratoga Springs városában tartott éves fegyverkiállításon – mindkét oldalon. A szigorítás hívei a szerintük ízléstelen rendezvény és általában a fegyveres erőszak ellen tiltakoztak, míg a fegyverjogok harcosai az ellenkező vélemény mellett demonstráltak. „Amerikai fegyveres gyilkosságok száma: túl sok”; „A zsidókat nem a fegyverek ölték meg, hanem a kormányuk. A holokausztot a fegyverszabályozás tette lehetővé” – hirdették a transzparensek, pró és kontra. Coloradóban több száz aggódó fegyverviselő tüntetett a kormányzó és a közelgő szigorítások ellen, Seattle-ben pedig nagyjából ugyanennyien követelték a fegyverek azonnali betiltását.

Az NRA kész a harcra

Nem adja meg magát harc nélkül a lőfegyverszövetség, a National Rifle Association (NRA) sem. A médiában manapság a csoport gyengüléséről lehet olvasni – nem ezt igazolja, hogy csak az utóbbi hónapban 100 ezren léptek be, ezzel 4,2 millió főre bővült a tagság. A szervezet elnöke, David Keene közölte, mindent meg fognak tenni, hogy elbuktassák a szigorúbb fegyvertartási szabályokat. „Komoly harcra készülünk, már meg is indítottuk a mozgósítást. Minden tagot meg fogunk szólítani” – nyilatkozta. A szövetség komoly politikai befolyással is rendelkezik, amelyet nem sajnál kihasználni. Keene néhány napja azt is kijelentette, nem hiszi, hogy a félautomata fegyverek tilalma át fog menni a kongresszuson.

Mi lesz a gonosz jelképével?

Newtown, a helyszín, ahol minden elkezdődött, eközben továbbra is a szörnyű eseményeket próbálja megemészteni. A helyi közterület-felügyelők már elkezdték elszállítani az utcákat ellepő virágokat, játékokat, papírangyalkákat és az együttérzés más jeleit, melyek a városkába özönlöttek a tragédiát követően – még a messzi Kínából is érkeztek ajándékok. Összesen több mint 50 ezer plüssállatot, 600 doboznyi játékot, 1600 doboznyi iskolai felszerelést, 51 biciklit és sok mást számoltak össze a túlcsorduló felajánlások összeírásával megbízott dolgozók. Az érintett családok természetesen nem tudnak mit kezdeni ennyi ajándékkal, a tárgyakat így az általuk meghatározott személyek vagy segélyszervezetek osztják majd szét.

Talán ennél is nehezebb eldönteni, mit kezdjen a közösség az iskolával, ahol a szörnyű vérengzés történt. A Sandy Hook-i Általános Iskola ma is bűnügyi helyszín, az ide járó több mint 400 diák ideiglenesen egy közeli, már lebontásra ítélt épületben tanul. Ahogy azonban eltűnnek a helyszínelők, a városnak döntenie kell. Egyesek azt javasolják, rombolják porig a gonoszságot jelképező épületet, és küldjék máshová a gyerekeket. „A fiam egyszerűen nem képes oda visszamenni” – jelentette ki az egyik apuka. Mások azt javasolják, legyen békeközpont a helyből, ahol az erőszakmentes élet fontosságát oktatják. Megint mások azonban megtartanák annak, ami eredetileg volt. „Fantasztikus élmények kötnek ahhoz az épülethez, és azt hiszem, a jövőbeli newtowni diákok is ilyeneket érdemelnek” – fogalmazott egy egykori tanuló.

The Washington Post, Fox News, Time, Seattle Times, The New York Times, CNN


Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.