A szerdai lapok szerint a római kormány „megoldhatatlannak” tartja az Erasmus-ösztöndíjasok választási részvételét – írták a szerdai lapok. A kormány szerint, ha velük kivételeznének, ez a szintén külföldön, de ösztöndíj nélkül tanuló olasz fiatalokat hozná hátrányos helyzetbe. Így a 25 ezer Erasmus-ösztöndíjas olasz diák kizárólag úgy adhatja le voksát a februári parlamenti választásokon, ha saját költségén hazatér Itáliába. Az érintett diákok internetes közösségi oldalakon tiltakoznak a döntés ellen, amellyel véleményük szerint bebizonyosodott, hogy „szavazatuk semmit sem ér”.
Az európai ösztöndíjas olasz diákok január 19-én, Giorgio Napolitano, államfőhöz fordultak, azt kérve, hogy tartózkodási helyükön adhassák le voksukat anélkül, hogy ösztöndíjukat megszakítva haza kellene térniük Olaszországba. A fiatalok abszurdnak nevezték, hogy az internet korában nem voksolhatnak online vagy levélben, ahogyan például a külföldön szolgáló olasz katonák teszik. Ennek lehetőségét a belügyminiszter már korábban kizárta. Ehelyett 70 százalékos utazási kedvezményt ígért a választásra hazatérő fiataloknak.
Mario Monti ügyvezető kormányfő és az Európai Unió megoldást sürgetett, amely azonban végül nem született meg. Dennis Abbot, az Európai Bizottság oktatási biztosának szóvivője úgy fogalmazott, hogy az olasz döntés ellentmond az európai diákok számára biztosított mobilitásnak.
Kampánygépezet
Munkaügyi reformprogram bemutatásával, az észak-olaszországi Bergamóban vette kezdetét vasárnap Mario Monti országjáró választási hadjárata. A februári választásokon részt vevő pártoknak hétfőn kell benyújtani képviselőjelöltjeik listáját.
Rekordszámú politikai formáció regisztráltatta magát a február 24–25-i olasz választásokra, köztük a miniszterelnöknek mégiscsak Silvio Berlusconit jelölő jobbközép Szabadság Népe (PdL). Berlusconi kedden fájdalmas döntésnek nevezte, hogy pártja választási listájáról el kellett távolítani az elítélt vagy ügyészi vizsgálat alatt lévő jelölteket. A kizárt Nicola Cosentino PdL-politikus sajtótájékoztatón magyarázkodott.
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!