A stratégiai ágazatok államosítását követelik az aktivisták

A stratégiai ágazatok államosítását követelik Bulgáriában azok az aktivisták, akik a magas áramdíjak és a külföldi monopóliumok ellen hetek óta tüntetők képviselőiként először kezdtek országos tanácskozást szombaton Szlivenben.

WL
2013. 02. 23. 20:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dpa német hírügynökség jelentése szerint az ország 25 városából több mint 100 aktivista érkezett a kelet-bulgáriai tanácskozásra, amelyet hetek óta az interneten szerveztek. A találkozón a stratégiai ágazatokon kívül „minden forrás” állami kézbe vétele mellett foglaltak állást, de e források mibenlétét nem nevezték meg a hírügynökségi jelentésben.

Bulgáriában szerdán mondott le az erőszakossá vált tüntetések közepette a Bojko Boriszov vezette jobbközép kormány. A tüntetők elsősorban az elektromos áram magas díja, valamint a bulgáriai áramellátást kézben tartó külföldi cégek ellen tiltakoztak, később azonban már a politikai irányítási rendszer megváltoztatását követelték. Szombaton is kisebb tüntetést tartottak Plovdivban, az ország második legnagyobb városában, az ENV osztrák áramszolgáltató regionális központja előtt „Nem a monopóliumokra!” jelszóval. Vasárnapra tömegtüntetést hirdettek Szófiába, ahová meghívták Roszen Plevneliev köztársasági elnököt is.

Az államfő már megkezdte tárgyalásait a politikai pártokkal, hogy ügyvivői kormányt alakítsanak, amely az előre hozott választásokig látná el a legfontosabb irányítói feladatokat. A Fókusz bolgár sajtóügynökség jelentése szerint a köztársasági elnök kijelentette, hogy szakértőket fog keresni az ügyvivői kormányhoz, és nem fogja vizsgálni a jelöltek pártbeli hovatartozását. Elmondta, hogy hétfőn kormányalakítási megbízást fog átnyújtani a leköszönt miniszterelnök pártjának, a Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) politikai erőnek, amely vissza fogja adni azt. Majd miután ugyanez lesz a helyzet a Bolgár Szocialista Párt (BSZP), illetve a török kisebbséget képviselő Mozgalom a Jogokért és a Szabadságért (DPSZ) esetében is, ügyvivői kormányt fog kinevezni, a parlamentet pedig várhatóan a jövő hét végéig feloszlatják, és az előre hozott választásokat az április vége és május közepe közötti időszak valamelyik napjára fogják kiírni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.