Elmenekült a jegybankelnök, de az államfő így is nyerhet

A kormányzatot érintő botrányos események ellenére minden bizonnyal folytathatja elnöki tevékenységét Raffael Correa, akit sokan Hugo Chavez egyik potenciális utódának tartanak a dél-amerikai térségben.

Kovács András
2013. 02. 17. 5:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elnök- és parlamenti választást rendeznek vasárnap Ecuadorban, amelyen a felmérések Rafael Correa, az újraválasztásáért induló elnök győzelmét jósolják. A kampányban olyan kulcskérdések szerepelnek napirenden, mint például a közbiztonság, az adópolitika, a hatalmi ágak szétválasztása, valamint a szegénység elleni küzdelem. A Perfiles de Opinión felmérése szerint Correa a megkérdezettek körében 62 százalékos támogatással bír, messze lekörözve ezzel vetélytársa, Guillermo Lasso 9 százalékos népszerűségi mutatóját.


A fölényes vezetés ellenére Correának komoly kampányt kell folytatnia, mivel sok régi támogatója túlságosan Kína-barát politikája miatt szembe fordult vele. Azt vetik a szemére, hogy a megújuló energiák támogatása helyett a fosszilis források felé fordult, valamint cserbenhagyta az őslakos indiánokat is. Mindezek ellenére 2006-os megválasztása óta soha nem látott stabilitást teremtett a dél-amerikai országban a baloldali államfő, amelynek egyik alapja a magas olajárak voltak, így sikerült csökkenteni a munkanélküliséget és a szegénység mértékét.

Ecuador emellett komoly nemzetközi elismertséget is szerzett azzal, hogy alkotmányba foglalta a fogyatékosok jogait, valamint a magasabb szintre emelte a természetvédelmet is. Sokan mindezek alapján a politikust Hugo Chavez potenciális utódjának tartották a térségben, azonban nem lehet összehasonlítani Correát a venezuelai vezetővel, mivel nem tudta fenntartani a baloldal egységét. Ezt jól bizonyítja, hogy mostani választáson két kihívója is egykori szövetségesei közül érkezett.


Az elégedetlenek másik csoportját a kormányzat média- és igazságszolgáltatási politikája alakította ki. Norman Wray elnökjelölt az egyik reprezentánsa ennek a csoportnak, ráadásul neki is sikerült a kormány korábbi néhány támogatóját összegyűjtenie. Correa visszautasítja ezeket a vádakat, és „gyerekes baloldalisággal” illette riválisait, amely retorika nagyban hasonlít Chavez és a bolíviai Evo Morales kijelentéseihez.

Correa népszerűségét egyébként a kormányban történt botrányok sem rengették meg, korábban egyik alelnöke mondott le, majd Jorge Glas valószínű utódja került plágiumbotrányba. Pedro Delgado az elnök unokaöccse, a nemzeti bank korábbi vezetője Miamiba szökött, mivel kiderült, hogy nem volt közgazdász végzettsége és részt vett egy Iránnal kapcsolatos pénzmosási ügyben. Elemzők szerint nem a választás végeredménye, hanem a későbbi kormányzás minősége a fő kérdés jelenleg.  „A fő politikai kérdés, hogy Correa hogyan lesz képes a hatalmát továbbra is fenntartani, és hogyan fog alakulni Ecuador jövője a következő négy évben” – erről már José Hernández politikai elemző beszélt.


Egyébként korábban az elnök két híve meghalt, öt társuk pedig megsebesült, amikor egy zavarodott elméjű férfi késsel a tömegre támadt február 4-én egy vidéki kampánygyűlésen. „Egy őrült megkéselte az AP (a kormányzó Alianza Pais mozgalom) hét tagját, amíg az elnökre vártak. Ketten meghaltak” – reagált Correa a támadásra a Twitter mikroblogportálon. José Serrano belügyminiszter viszont azt közölte sajtótájékoztatóján, hogy négyen sebesültek meg a támadásban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.