Hugo Chávez hazatérését az 58 éves vezető maga adta hírül a Twitter közösségi oldalra feltett üzenetében.
„Visszatértünk hazánkba, Venezuelába. Köszönöm, Istenem! Köszönöm, drága népem!” – írta Chávez, akinek gyógyulását december 11-i műtétje után szövődmények nehezítették.
Az elnök jelezte azt is, hogy kezelése hazájában folytatódik.
További üzenetekben Chávez köszönetet mondott orvosainak, ápolóinak, valamint a kubai népnek és kommunista vezetőinek is. „Élni és győzni fogunk!” – hangoztatta. Nicolas Maduro alelnök közlése szerint az államfőt Caracasban egy katonai kórházba szállították. A szegényeknek kedvező szociálpolitikája miatt a lakosság körében népszerű Chávez visszatérését az ország számos részében éljenzéssel fogadták, hétfőn helyenként még tűzijátékot is látni és hallani lehetett. Miniszterei a televízióban is közvetített adásban üdvözölték az eseményt.
Televíziós felvételeket azonban nem mutattak a hazatérő elnökről. Chávez nem jelent meg a nyilvánosság előtt azóta, hogy december 11-én negyedszer is megműtötték őt Kubában a medenceüregében 2011 közepén diagnosztizált rákos daganattal. Fotókat is csak a múlt héten tettek közzé róla. Akkor azt közölték, hogy a műtét után sikerült megfékezni egy légúti fertőzést, de az elnök továbbra is légzési nehézségekkel küzd, ezért a légcsövébe egy csövet vezettek, ami viszont akadályozza őt a beszédben.
Maduro hétfőn nem közölt érdemi új információkat Chávez állapotáról, csupán annyit jegyzett meg, hogy az elnök e téren „folyamatos harcot vív”. Elías Jaua külügyminiszter a hét végén azt mondta, hogy Chávez helyzete bonyolult és nehéz, és továbbra is harcol az életéért. Venezuela 1999 óta hatalmon lévő szocialista vezetőjét tavaly októberben újraválasztották egy következő hatéves időszakra, de decemberi kubai műtétjét követően túl beteg volt ahhoz, hogy hazatérjen a hivatali esküt letenni.