Irán megkezdte urándúsítását

Irán megkezdte új urándúsító berendezéseinek üzembe helyezését.

2013. 02. 13. 16:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ferejdún Abbászi Davani elmondta, hogy terveiknek megfelelően legyártották a gépeket, és jelenleg is zajlanak az úgynevezett felállítási feladatok. Az IR2m típusú, saját fejlesztésű, korszerű centrifugák az Iszfahán tartománybeli Natanz mellett lévő nukleáris létesítményben fognak működni. Rendszerbe állításukról Teherán a múlt hónapban tájékoztatta a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséget.

Az új centrifugák a 70-es években gyártott IR-1-es típust váltják fel. Ezek az új eszközök 5 százalékosra dúsítják fel az urániumot, szemben az eddig hangoztatott 20 százalékkal. Ez a bejelentés azért is fontos, mert a 20 százalékos szint már lehetővé teszi az esetleges továbbdúsítást az atomfegyverhez szükséges 90 százalékos arányra.

A megfigyelők ennek ellenére azt hangsúlyozzák, hogy az iráni intézkedések a jelenleginél gyorsabb urándúsítást tesznek lehetővé, ugyanakkor fokozzák a nyugati és izraeli hatalmak abbeli aggodalmait, miszerint Irán atomfegyver előállításán munkálkodik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.