Győri Enikő a héten Bolíviában járt és azt kérte, minél gyorsabban folytassák le Tóásó perét. A Los Tiempos című bolíviai napilap beszámolója szerint Álvaro García Linera alelnök egy pénteken tartott sajtótájékoztatón kijelentette: egyetértenek azzal, hogy a pereket gyorsan le kell folytatni. Hozzátette, hogy a külföldi vádlottak, akik azért utaztak Bolíviába, hogy „bolíviaiakat öljenek meg” és megosszák az országot, „az ilyen típusú cselekedetekért járó legsúlyosabb büntetést érdemlik”.
Megnősült a bolíviai börtönben Tóásó Előd – jelentette január elején az EFE spanyol hírügynökség igazságügyi forrásra hivatkozva. A férfi egy tavaly szeptemberben elhunyt jobboldali bolíviai politikus, volt miniszter, Guillermo Fortún lányát, María Elenát vette el feleségül két év udvarlás után még novemberben La Pazban, a San Pedro börtönben. Elena Fortúnnal a börtönben találkozott, amikor a hölgy pénzügyi csalásokkal vádolt apjához látogatott. A házasság tényét a forrás szerint addig titokban tartották.
Győri Enikő csütörtökön tárgyalt La Pazban, s fellépett azért, hogy a magyar állampolgárságú Tóásó szabadlábon védekezhessen az ellene és társai ellen folyó perben. Tóásót 2009-ben azzal a váddal vették őrizetbe és tartják azóta is fogságban, hogy a Rózsa Flores Eduardo vezette csoport tagjaként meg akarta gyilkolni Evo Morales elnököt. Győri Enikő azt kérte a bolíviai hatóságoktól, hogy tartsák tiszteletben Tóásó Előd emberi jogait, s a büntetőjogi felelősségre vonásra ésszerű időben, politikai befolyástól mentesen, egy tisztességes eljárás során és a nemzetközi egyezményekben vállalt kötelezettségekkel összhangban kerüljön sor.
César Navarro, a társadalmi mozgalmakkal való kormányzati kapcsolattartásért felelős miniszterhelyettes pénteken kijelentette, hogy a magyar külügyi államtitkárnak tájékozódnia kellene a terrorizmussal és szeparatizmussal vádolt Tóásó Előd Bolíviában elkövetett jogellenes cselekedeteiről.
„A diplomatáknak kötelességük megvédeni honfitársaikat, de arról is tájékozódniuk kell, hogy mit akartak, törvényes vagy törvénytelen tetteket követtek el” – mondta Navarro, aki szerint a Tóásó Elődöt és társait tömörítő csoport politikai bizonytalanságot akart kelteni, és Bolívia területének felosztását akarta elérni.
Ismert, az illetékes bolíviai bíróság február 5-én áthelyezte az úgynevezett terroristaper folytatását Tarija városból Santa Cruzba.
Négy hónapon belül lezárulhat Bolíviában a terrorista összeesküvéssel vádolt 39 személy – köztük Tóásó Előd – elleni per, vélekedett korábban Marcelo Soza. A vád képviselője – akit a Santa Cruzban kiadott El Deber és a La Pazban megjelenő La Razón napilap internetes portálja idézett – úgy nyilatkozott, hogy „remélhetőleg legkésőbb márciusra vagy áprilisra véget ér” a per.