A 2009 áprilisában letartóztatott Tóásó egy tavaly szeptemberben elhunyt jobboldali bolíviai politikus, volt miniszter, Guillermo Fortún lányát, María Elenát vette el feleségül két év udvarlás után még novemberben La Pazban, a San Pedro börtönben. Elena Fortúnnal a börtönben találkozott, amikor a hölgy pénzügyi csalásokkal vádolt apjához látogatott. A házasság tényét a forrás szerint eddig titokban tartották.
Hétfőn újabb tárgyalást tartottak Tarija város bíróságán a vádlottak, köztük Tóásó ügyében, aki a spanyol hírügynökség által megkérdezett bírósági források szerint most már azzal is védekezhet, hogy bolíviai családja van. A magyar férfi a jelentés szerint kérte, hogy az év végi ünnepekre elhagyhassa börtönét, de kérelmét elutasították.
Tóásót és a bolíviai–horvát kettős állampolgár Mario Tadicot 2009. április 16-án hajnalban fogták el, amikor bolíviai kommandósok rajtaütést hajtottak végre a Morales elnökkel szembenálló erők fellegvárának számító Santa Cruz városában a Las Américas nevű szállóban. Az akcióban lelőtték a bolíviai születésű, bolíviai–magyar–horvát állampolgárságú Rózsa Flores Eduardót, az erdélyi Szovátáról való Magyarosi Árpádot és az ír Michael Martin Dwyert. A bolíviai hatóságok azt állítják, hogy terrorcsoportot számoltak fel, amely Evo Morales elnököt is meg akarta gyilkolni.
Az akció két túlélőjét azóta is fogva tartják, holott a bolíviai büntetőeljárási törvény értelmében 36 hónapnál hosszabb ideig senkit nem tarthatnak előzetes letartóztatásban. A vádlottak erre hivatkozva már több ízben kérték szabadlábra helyezésüket. A bírósági eljárás többször halasztást szenvedett. Egy beszámoló szerint hétfőn csak tizenöt vádlott jelent meg a Tarijában folyó tárgyaláson, amely eljárási kérdésekkel indult újra.
Magyarországi politikusok, európai parlamenti képviselők egyaránt megfogalmazták követelésüket, hogy a bolíviai igazságügyi szervek legalább saját törvényeiket tartsák be a Tóásó-ügyben, és biztosítsanak méltányos bírósági eljárást a vádlottak számára.
Tóásó Előd nővére, Tóásó Edit korábban elmondta, hogy Tarijában öccsét és három társát eleinte egy körülbelül négy négyzetméter alapterületű zárkában tartották fogva, amelyben nem volt sem áram, sem víz, sem fekhely. A vádlottaknak állítólag a tárgyalóteremben sem jutott ülőhely.